Accounting

posted by .

March 3 Inventory units 60 per unit $1,500 total $90,000
March 8 Purchase 120 units $1,800 per unit total $216,000
March 11 Sal units 80 per units $5,000 total $400,000

  • Accounting -

    You didn't actually ask a question.

    Just saying.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  2. accounting

    A company that uses perpetual inventory system made the following cash purchases and sales: January 1 Purchased 100 units at $10 per unit. February 5: Purchased 60 units at $12 per unit. March 16: Sold 40 units for $16 per unit. Prepare …
  3. Accounting

    Glanville Distribution markets CDs of the performing artist Harrilyn Clooney. At the beginning of March, Glanville had in beginning inventory 1,500 Clooney CDs with a unit cost of $7. During March Glanville made the following purchases …
  4. Accounting

    Glanville Distribution markets CDs of the performing artist Harrilyn Clooney. At the beginning of March, Glanville had in beginning inventory 1,500 Clooney CDs with a unit cost of $7. During March Glanville made the following purchases …
  5. Accounting

    The beginning inventory of Merchandise at Waldo Co. and data on purchases and sales for a three-month period are as follows: Date Transaction Number of Units Per Unit Total March 3 Inventory 60 $1500 $90,000 8 Purchase 120 1800 216,000 …
  6. accounting

    Anthony Company uses a perpetual inventory system. It entered into the following purchases and sales transactions for March. Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Mar. 1 Beginning inventory 170 units @ $52.40/unit …
  7. Math

    Merchandise inventory purchases for a firm for a three month period are: January :2,000 units @ $12 per unit; February 1,800 @ $14 per unit; march 2,600 units @15 per unit. What is the mean unit cost of merchandise inventory?
  8. Accounting

    Date Activities Units Acquired at Cost Units Sold at Retail Mar. 1 Beginning inventory 50 units @ $50/unit Mar. 5 Purchase 200 units @ $55/unit Mar. 9 Sales 210 units @ $85/unit Mar. 18 Purchase 60 units @ $60/unit Mar. 25 Purchase …
  9. Accounting

    The Divine Merchandising Corporation began March operations with merchandise inventory of 6 units, each of which cost $27. During March, Divine Merchandising made the following purchases: (1) March 4, 12 units @ $28 per unit, (2) March …
  10. statistics

    Merchandise inventory purchases for a firm for a three-month period are: January: 2,000 units @ $12 per unit; February: 1,800 @ $14 per unit; March 2,600 units @ 15 per unit. What is the mean unit cost of merchandise inventory?

More Similar Questions