Algebra

posted by .

Do I have the right answer?

A store owner bought a machine that laminates cards. the machine cost $1000. Each laminated item costs the owner $.50, but he charges the customers $4.00 per item. how many cards must be laminated and sold before the owner makes a profit from the machine?
a. 133
b. 223
c. 285
d. 286

Answer- b

  • Algebra -

    I got d

  • Algebra -

    How?

  • Algebra -

    3.5x = 1000
    x = 1000/3.5
    x = ?

  • Algebra -

    well .50 cents is how much it costs the owner. So that deducted from the 4 dollars leaving 3 dollars and 50 cents. I did 1000 dollars divided by the 3.50 cents and got 285.7. I rounded up which equal 286. How did you get your answer?

  • Algebra -

    Oh, I didn't subtract the .50 I added it. I see what I did. Thanks!

  • Algebra -

    I hope Andy gets his decimals/cents straight!

    .50 cents = half a cent

    3.50 cents = three and a half cents

    I think he means dollars -- he should drop the decimal points.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math!

    Pls help me on this, i dunno the answer but i got the answer of my own, but its wrong nad this paper is already marked, but i still cant seem to understand how to solve this! A furniture store bought an item for $810 less 15%. The …
  2. math1

    (ii) A factory has two machines. Past records show that the first machine produces 40% of output and the second machine produces 60% of output. Further 4% and 2% of the products produced by the first machine and the second machine …
  3. Algebra 1

    The marketing director of a department store interviewed 50 customers who had bought appliances the previous week. They found that 20% of the customers bought a washing machine and 40% bought a dishwasher. Also 48% of the customers …
  4. Math Important!

    Ozzie's Mother bought an assortment of greeting cards while she was at the bookstore. She bought twice as many birthday cards as anniversary cards. She bought 2 fewer anniversary cards than general greetings cards, but 2 more anniversary …
  5. Math

    You make cards and sell them for $2.50 each. It costs $1.15 to print each card. You also pay $50 for supplies. How many cards must you sell to meet the cost for making the cards (you break even)?
  6. Math

    The cost for a business to make greeting cards can be divided into one-time cost (e.g., a printing machine) and repeated costs (e.g., ink and paper). Suppose the total cost to make 30 cards is $800, and the total cost to make 550 cards …
  7. Math

    The cost for a business to make greeting cards can be divided into one-time cost (e.g., a printing machine) and repeated costs (e.g., ink and paper). Suppose the total cost to make 30 cards is $800, and the total cost to make 550 cards …
  8. Math

    The cost for a business to make greeting cards can be divided into one-time costs (e.g. a printing machine) and repeated costs (e.g. ink and paper). Suppose the total cost make 500 cards is $1,100, and the total cost to make 650 cards …
  9. ATTENTION TEACHERS AND STUDENTS

    Mrs. Matthew called me stupid for not knowing the answer to this so...May I please get some proper help?
  10. math

    If the store purchases an item at a wholesale cost of $3.50 per item, and it is sold at a retail value of $5.00 per item. What is the gross profit percentage of the item?

More Similar Questions