math.

posted by .

A theater purchases $500 worth of Sticky Bears and chocolate bombs. Each bag of Sticky Bears costs $1.50 and each bag of Chocolate Bombs costs $1.00. If a total of 400 bags of candy were purchased, how many bags of Chocolate Bombs did the theater buy?

  • math. -

    Let
    S=number of bags of sticky bears, then
    400-S=number of bags of chocolate bombs.

    From total cost = $500, we get
    1.5S+1.0(400-S)=500
    Solve for S
    0.5S = 500-400
    S=200

    Quick way:
    each bag of sticky bears costs 1.50
    each bag of chocolate costs 1.00
    Average cost = $500/400=1.25
    which is smack in between 1.00 and 1.50.
    So equal number of bags of each, namely 200.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    I want to know if this is correct. the question is: Marissa, Cassidy, and Shante went to a school party. Marissa brought 2 bags of Skittles, and Cassidy brought 3 bags of Skittles. Shante forgot to bring candy to the party. Each bag …
  2. Math-Urgent please

    Healthy food Inc sells 50lb bags of grapes to the military for $10 a bag. The fixed costs of this operation are $80,000 while the variable costs of the grapes are $10 per lb. Calculate the profit or loss on 12,000 bags and on 25,000 …
  3. Finance

    Break Even Analysis Healthy Foods Inc. Product 50 lb. bags Price $12.50 Per bag Fixed Costs $68,000 Variable Costs $0.15 Per lb. Annual Interest Exp $7,500 a. What is the break-even point in bags?
  4. Business Management

    50 lb bags @ $12.50/bag Fixed Costs: $68,000 Variable Costs $.15/lb Annual Interest Expected $7500 A. What is the break-even point in bags?
  5. Math - Grade 5

    A shop sells candies by weight. Monisha bought 2 full bags of chocolates and 3 full bags of gummy bears for $23.50. If 3/4 of a bag of chocolate cost as much as 5/6 of a bag of gummy bears, find the cost of 1 full bag of chocolates.
  6. Math-Statistics

    Assume you build a Candy castle for which you buy a bag of gummy bears, a block of chocolate and a bag of nuts. The weight of the three ingredients is a random variable (X1, X2 and X3) with mean weights μ1 = 200 gram, μ2 …
  7. Math

    A treasure box contained 3 bags of mint and 4 bags of chocolate. What is the probability of a student grabbing a bag of mint without looking?
  8. 8th grade math and algebra class

    A bird seed store is running a sale, when as you buy additional bags of seed you get a reduction in price on the additional bags. - first and second bags cost $20/bag - third through fifth bag cost $15/bag - sixth through tenth bags …
  9. math

    florence bought two bags of flour, A and B. the two bags contained different amounts of flour. the total mass was 108 kg. Gary poured 1/4 of the flour from bag A to bag B. After that, he poured 2/5 flour from bag B to bag A. he found …
  10. math

    Two bags of crisps and five chocolate biscuits cost £1.76.If each bag of crisps costs 4p more than a chocolate biscuit, what is the cost of a biscuit?

More Similar Questions