Post a New Question

Math

posted by .

Suppose you have a cookie stand, and when you charge $3 per cookie box you sell 200 boxes. But when you raise your price to $4 you only sell 120 boxes.

  • Math -

    What is your question?

  • Math -

    Suppose you have a cookie stand, and when you charge $3 per cookie box you sell 200 boxes. But when you raise your price to $4 you only sell 120 boxes.

    a. Write an equation for the number of boxes you sell as a function of the price you charge.

    b. Denote "B" for number of boxes, and "P" for the price you charge.

    c. Assume the function is linear..

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. algebra

    the basketball team is trying to raise $475 for new uniforms if they sell candy boxes for $2.75 a box how many boxes will they have to sell to raise $475?
  2. Math

    Suppose you have a lemonade stand, and when you charge $1 per cup of lemonade you sell 50 cupes. But when you raise your price to $2 you only sell 25 cups. Write an equation for the nuber of cups you sell as a function of the price …
  3. MAT101

    6. Suppose you have a lemonade stand, and when you charge $2 per cup of lemonade you sell 100 cups. But when you raise your price to $4 you only sell 50 cups. Write an equation for the number of cups you sell as a function of the price …
  4. MAT101

    6. Suppose you have a lemonade stand, and when you charge $2 per cup of lemonade you sell 100 cups. But when you raise your price to $4 you only sell 50 cups. Write an equation for the number of cups you sell as a function of the price …
  5. MAT101

    Suppose you have a cookie stand, and when you charge $3 per cookie box you sell 200 boxes. But when you raise your price to $4 you only sell 120 boxes. Write the equation for the number of boxes you sell as a function of the price …
  6. Math 101

    Suppose you have a cookie stand, and when you charge $3 per cookie box you sell 250 boxes. But when you raise your price to $4 you only sell 120 boxes. a. Write an equation for the number of boxes you sell as a function of the price …
  7. math

    have 10 boxes each box contains 50 peices and we're selling for 8.00 per box. If I had to repackag them into 20 pieces each how much would I sell the repacked boxes for ?
  8. Super teacher worksheet

    Liam bakes two doze thank giving cookie he put an equal number of cookiein three boxes how many cookie are in each box
  9. Math

    I don't understand how to get equation for this Annie was selling girl guide cookies she sold twice as many vanilla cookies as she did chocolate. She sold 75 more boxes of mint cookies than she did chocolate. Total sale of cookies …
  10. Math

    I don't know how to make an equation for this?

More Similar Questions

Post a New Question