math

posted by .

Scenario: Regression equations are created by modeling data, such as the following:

Sales = (Cost Per Item × Number of Items) – Constant Charges

In this equation, constant charges may be rent, salaries, or other fixed costs. This includes anything that you have to pay for periodically as a business owner. This value is negative because this cost must be paid each period and must be paid whether you make a sale or not.

Your company may wish to release a new e-reader device. Based on data collected from various sources, your company has come up with the following regression equation for the sales of the new e-reader:

Sales = $0.15 × number of e-readers sold – $28

Or, assuming x = the number of e-readers sold, this would be the same regression equation:

Sales = 0.15x – 28

In this case, the values are given in thousands (i.e., the cost of making an individual e-reader will be $150 [0.15 × 1,000], with $28,000 [28 * 1,000] in constant charges).

Answer the following questions based on the given regression equation:

1. Discuss the meaning of the x- and y-axis values on the graph. (Hint: Label the axis with the Text tool in the graphing program.)
2.Based on the results of the graph and the sales equation provided, discuss the relationship between sales and number of e-readers produced. (Hint: Consider the slope and y-intercept.)
3.If the company does not sell a single e-reader, how much is lost in sales? Mathematically, what is this value called in the equation?
4.If the company sells 5,000 e-readers, how much will the company make (or lose) in sales?
5.If sales must equal 100 thousand, how many e-readers will your company need to sell? (Round up to the nearest e-reader.)
6.If your company is hoping to break even, how many e-readers will need to be sold to accomplish this? (Round up to the nearest e-reader.)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed …
  2. math

    The fixed costs of oreparting a business are the costs include rent, fixed salaries, and costs of buying machinery. The variable costs of operating a business are the costs that change with the level of ouput. Variable costs include …
  3. Accounting

    Costs can be classified into two categories, fixed and variable costs. These costs behave differently based on the level of sales volumes. Suppose we are running a restaurant and have identified certain costs along with the number …
  4. college accounting

    Jim’s Landscaping is in a business of maintaining and improving yards in the surrounding areas. The company bases its overhead cost budgets on the following data: Variable overhead costs: Supplies $4 per yard Machine maintenance …
  5. Math

    3. The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable or suppliers costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s …
  6. ALGEBRA

    The costs of doing business for a company can be found by adding fixed costs, such as rent, insurance, and wages, and variable costs, which are the costs to purchase the product you are selling. The portion of the company’s fixed …
  7. FINANCIAL MATHEMATICS

    The variable costs associated with a certain process are $0.65 per item. The fixed costs per day have been calculated as $200 with special costs estimated as $0.02X^2, where X is the size of the production run (that is, number of items …
  8. math

    Two restaurants have rooms to rent for dinner parties. One restaurant charges $100 to rent a room and $20 per person. The other restaurant charges $25 to rent the room and $25 per person. Which of the following is the number of people …
  9. College algebra

    Assume that the situation described can be modeled by a linear equation. Use the given information to find the y=mx+b form of the equation of the line. Suppose that a sales person observes that if an item is priced at $4 per item then …
  10. College algebra

    Suppose that a sales person observes that if an item is priced at $3 per item then 11 items are sold. If 9 items are sold for $5 per item then find a liner equation to model the number y of items sold for x dollars per item. Find the …

More Similar Questions