math

posted by .

a company bought 50lb of kona beans at $34.95 per lb. and plans to mix these with colombian beans at $7.99 per lb. wholesale. If they want the blend to be $11.95 per lb, how many lbs of colombian beans should they buy?

  • math -

    i believe the answer is 290.4 pounds? if someone would like to back me up on this answer thatd be great

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. managerial economics

    Suppose that the demand curve for beans is given by: Q=20-P Where Q is thousands of pounds of beans bought per week and P is the price in dollars per pounds a. How many beans will be bought at P=0 b. At what price does the quantity …
  2. math

    Barstucks is making a new coffee blend. The company bought 50lbs. of Kona beans at $34.95 per lb. and plans to mix these beans with Columbian beans that sell for $7.99 per lb. wholesale. If Barstucks wants its cost of the blend to …
  3. math

    The Standard blend of coffee uses 4 oz arabica beans and 12 oz of robusta beans per package; the Deluxe blend uses 10 oz of arabica beans and 6 oz of robusta beans per package. The merchant has 80 lbs. of arabica beans and 90 lbs. …
  4. operation planning

    A gourmet coffee shop in downtown SF is open 250 days a year and sells an average of 80 pounds of Kona Coffee beans a day. it purchase coffee beans for $20.00 per pound. ordering (fixed cost = $16 per order), beans are always shipped …
  5. math

    Mary bought and beans from a wholesaler. She then mixed the maize and beans ratio 4:3 she bought the maize as $12 per kg and the beans $4 per kg. if she was to make a profit of 30 %. What should be the selling of price 1 kg of the …
  6. math

    Mary bought and beans from a wholesaler. She then mixed the maize and beans ratio 4:3, she bought the maize as $12 per kg and the beans $4 per kg. if she was to make a profit of 30 %. What should be the selling of price 1 kg of the …
  7. math

    Mary bought maize and beans from a wholesaler. She then mixed the maize and beans ratio 4:3, she bought the maize as $12 per kg and the beans $4 per kg. if she was to make a profit of 30 %. What should be the selling of price 1 kg …
  8. math

    Mary bought maize and beans from a wholesaler. She then mixed the maize and beans ratio 4:3, she bought the maize as $4 per kg and the beans $2 per kg. if she was to make a profit of 30 %. What should be the selling of price 1 kg of …
  9. math

    Sarah Meeham blends coffee for Tasi-Delight. She needs to prepare 140 pounds for blended coffee beans selling for $5.07 per pound. She plans to do this by blending together a high-quality bean costing $6.50 per pound and a cheaper …
  10. Math please help

    Colombian coffee beans cost $5.50/lb while Peruvian coffee beans cost $4.25/lb. We want to mix the beans together so as to produce a 40 lb bag costing $4.60/ lb. How many pounds of each type of beans shouold be used ?

More Similar Questions