health, safety and nutrition

posted by .

Following the nutritional label on a jar of peanut butter, you determine that 1 ounce of the peanut butter contains 115 calories and 9 grams of fat. what percent of the calories come from that?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Nutrition of the young child

    Following the nutritional label on a jar of peanut butter, you determine that 1 once of the peanut butter contains 115 calories and 9 grams of fat. Whst percent of the calories come from fat. A.30 B.40 C.70 D.80 I chose C as my answer. …
  2. nutrient

    you determine that 1 ounce of the peanut butter container contains 115 calories and 9 grams of fat. What percent of the calories come from fat?
  3. childcare

    Following the nutritional label on the jar of peanut butter. you determine that 1 ounce of the peanut butter contains 115 calories and 9 grams of fat what percent of calories come from fat?
  4. Childcare Mangment

    i have 2 questions 13. Following the nutritional label on a jar of peanut butter, you determine that 1 ounce of the peanut butter contains 115 calories and 9 grams of fat. What percent of the calories come from fat?
  5. math

    a peanut butter jar has a height of 5.9in and diameter of 3.6 in. one cubic inch holds 0.45 oz of peanut butter. How many ounces will fit in the jar
  6. Health, Safety, and Nutrition

    1)Following the nutritional label on a jar of peanut butter, you determine that 1 ounce of the peanut butter contains 115 calories and 9 grams of fat. What percent of the calories come from fat. a)30 b)40 c)70 d)80 i put c
  7. Math

    One jar of peanut butter and 3 loaves of bread cost $6.70. Three jars of peanut butter and 1 loaf of bread cost $9.32. Find the cost of a jar of peanut butter and a loaf of bread.
  8. math

    In a recent survey, 30% of the people polled stated that they preferred the taste of a low-fat peanut butter and would but it. Based on this survey, how many people in a city of 200,000 people who eat peanut butter would be expected …
  9. Math

    Sue's Organic sells a 24-ounce jar of peanut butter that costs 5 less per ounce than their 16-ounce jar. What is the total price of their 24-ounce jar of peanut butter?
  10. math

    Peanut butter cookies. 1 3/8 cup of butter and 5/8 cup of peanut butter. How much more butter is needed than peanut butter?

More Similar Questions