math

posted by .

Use an inequality to solve the problem. Be sure to show the inequality and all of your work.
A 12-pound puppy is gaining weight at a rate of 2/3 pound per week. How much more time will it take for the puppy’s weight to exceed 37 pounds?

  • math -

    12 + (2/3) t > 37
    t is the number of weeks.

    (2/3) t > 25
    t > 37.5

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Algebra

    A 3lb puppy is gaining weight at a rate of 3/4 lb per week. When will the puppy's weight exceed 22 1/2 pounds?
  2. math

    A certain canoe was advertised as having an "800 pound capacity," meaning that it can hold at most 800 pounds. If four people plan to use the canoe and take 60 pounds of supplies, write and solve an inequality to find the average weight …
  3. math

    A landscaping company sells 40-pound bags of top soil. The actual weight x of a bag, however, may differ from the advertised weight by as much as 0.75 pound. Write an inequality involving absolute value that expresses the relationship …
  4. Algebra

    A landscaping company sells 40-pound bags of top soil. The actual weight x of a bag, however, may differ from the advertised weight by as much as 0.75 pound. Write an inequality involving absolute value that expresses the relationship …
  5. math

    Use an inequality to solve the problem. Be sure to show the inequality and all of your work. A car rental company has two rental rates. Rate 1 is $63 per day plus $0.18 per mile. Rate 2 is $126 per day plus $0.09 per mile. If you plan …
  6. Math app

    farmer Linton wants to find the best time to take her hogs to market. The current price is 88cents per pound, and her hogs weigh an average of 90 pounds. the hogs gain 5 pounds per week, and the market price for hogs is falling each …
  7. math

    Use an inequality to solve the problem. Be sure to show the inequality and all of your work. The area of a triangle must be at most 32.5 square inches. The base is 13 inches and the height is x inches. Find the possible values for …
  8. Math problem

    The modern grocery has cashews that sell for $4.00 a pound and peanuts that sell for 2.50 a pound. How much of each must Albert the grocer mixed to get 60 pounds of mixture that he can sell for three dollars per pound?
  9. Accounting

    A restaurant has a beginning inventory for the month of 150 pounds of beef at $2.70 per pound. In week 1 they use 125 pounds of beef and receive 175 pounds of beef into inventory at $2.80 per pound. In week 2 they use 190 pounds of …
  10. Math

    . Mark pays $4.68 for 0.72 of a pound of almonds. Based on this cost ratio, which statement is true?

More Similar Questions