math

posted by .

rockfish is on sale for $3.29 a pound. how much a piece that weighs 0.75 pound cost?

  • math -

    How do YOU think this problem should be solved?

    Hint, since 0.75 is less than a pound, your answer will probably be between $2.00 and $3.00.

  • math -

    Wasn't sure but I had the same answer thanks

  • math -

    You're welcome.

    After this, please post your answer, explaining that you're not sure about it.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    a 50 pound bag of glossy coat horse feed cost $23.50. A 25 pound bag cost $15.50. How much money per pound would you save by buying the bag with the lower unit price?
  2. Math

    A delivery service charges a base price for an overnight delivery of a package plus an extra charge for each pound the package weighs. A customer is billed $22.85 for shipping a 3-pound package and $40 for shipping a 10-pound package. …
  3. math

    the manager of a starbucks store plans to mix A grade coffee that cost 9.50 per pound with grade B coffee that cost 7.00 per pound to create a 20 pound blend that will sell for 8.50 a pound. how many pounds of each grade coffee are …
  4. Math Word Problem

    Tristen mixes nuts that cost $2.00 per pond with nuts that cost $4.00 per pound. He buys triple as much of the $2.00 per pound nut than he buys of the $4.00 per pound nut. If he spent a total of $32.00, how many pounds of the $2.00 …
  5. math

    a piece of limestone weighs 3/5 of a pound. A piece of slate weighs 4/7 of a pound. What is the difference in the weight of the two rocks?
  6. algebra 2

    Isabella shipped a 5-pound package for $4. She shipped a 3-pound package for $3.60 and a 1-pound package for $3.20. A 10-pound package cost $5 to ship. The shipping cost follows a pattern based on the weight of the package. Which expression …
  7. Math

    15. If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost?
  8. math

    eva wants to make two pieces of pottery. She needs 3/5 pound of clay for one piece and 7/10 pound of clay for the other piece. She has three bags of clay that weigh 4/5 pound a piece. How many bags of clay will eva need?
  9. math

    a 25 pound bundle of assorted meat cost $459.00 figures out to how much per pound?
  10. Math

    Manuel bought 9 pounds of apples. He has eaten three fourths of a pound so far and has​ $15 worth of apples left. Write and solve an equation to find the cost of the apples per pound to the nearest dollar. How much did the apples …

More Similar Questions