6th grade Ariththmetic/Math

posted by .

Janine is having seven friends over for breakfast. Of the eight people who will eating breakfast, six like orange juice bestm and two prefer grapefruit juice. Both kinds of juice cost $2.89 for a gallon, $2.09 for a quart, and $1.29 for a pint. How many of each size container of each type of juice should Janine buy? Explain, please.

  • 6th grade Ariththmetic/Math -

    how much does each drink?

    if 8 oz ea

    6 * 8 oz = 48 oz OJ
    2 * 8 oz = 16 oz GF

    so, 1 gal OJ for $2.89 and have left over
    or 1 gt and 1 pt = 48 oz for $3.38 more money, no extra

    1 pint GF for 1.29 with no extra

    this what you need?

  • 6th grade Ariththmetic/Math -

    Well... I actually estimated that each person gets 1 pint each. Sorry for not including that... :]

  • 6th grade Ariththmetic/Math -

    A pint is a lot of orange juice to drink at breakfast.

    I suggest you plan on 8 oz. as helper suggested.

  • 6th grade Ariththmetic/Math -

    Ah... I see... Thank you for the suggestion Ms. Sue.

  • 6th grade Ariththmetic/Math -

    You're welcome.

  • 6th grade Ariththmetic/Math -

    Ther are 25 Servings In A 12.5 Ounce Bottle Of Olive Oil. How Many Ounces Are In A Serving

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    can anyone please help me with this problem. thanks Each week, Florida Citrus, Inc., uses a single machine for 150 hours to distill orange and grapefruit juice into concentrates that are then stored in two separate 1000-gallon tanks …
  2. Math 116

    one canned juice drink is 15% orange juice; another is 5% orange juice. how many liters of each should be mixed together in order to get 10L that is 9% orange juice?
  3. Arithmetic

    Janine is having seven friends over for breaksfast. Of the eight people who will be eating breakfast, six like orange juice best, and two prefer grapefruit juice. Both kinds of juice cost $2.89 for half gallon, $2.09 for a quart(1/4 …
  4. math

    One canned juice drink is 25% orange juice; another is 10% orange juice. How many liters of each should be mixed together in order to get 15L that is 125 orange juice?
  5. Math

    Mrs.Thompson has two containers of orange juice. One of the containers has 1/4 gallon of juice and the other container has 2/4 gallon of juice. How much orange juice do the containers have together?
  6. Math

    At breakfast, Gino drank 2/3 of the orange juice in a container. He drank 15 ounces of orange juice. a) Write a multiplication equation that you can use to find the amount of orange juice that was in the container before Gino had breakfast
  7. math

    a punch recipe calls for equal amounts of pineapple juice and orange juice. pineapple juice comes in 6- ounce cans and orange juice comes in 10 ounce cans. what is the least amount of each kind of juice that can be mixed without having …
  8. math

    At breakfast Gino drank 2/3 of the orange juice in a container. He drank 15 ounces of orange juice. Write a multiplication equation that you can use to find out the amount of orange juice that was in the container before Gino had breakfast?
  9. Math

    you bought 10 gallon jugs of juice for $26 if apple juice cost $2 per gallon and orange juice costs $3.50 per gallon how many of each type did he buy
  10. Math

    A group of students were asked to select their preferred breakfast drink from among coffee, tea, and orange juice. The results of the survey are shown in the table along with information about whether the students are in high school …

More Similar Questions