algebra

posted by .

a pair of skiis in a set of bindingd=s together cost $494. Find the price of each if the skiis cost $10 less than 6 times as much as the bindings?

  • algebra -

    x = cost of bindings
    6x - 10 = cost of skis

    x + (6x - 10) = 494
    7x - 10 = 494
    7x = 504
    x = 72

    bindings = $72 ( x = 72)
    skis = $422 (6x - 10, 6(72)-10 = 422)

  • algebra -

    One scoop of ice cream has 5 times

  • algebra -

    72 and 422. Cum

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math

    If 450 kilowatts of electric used cost 25.32, then how much would 240 kilowatts of electric cost?
  2. business accounting

    The Minnetonka Corporation, which produces and sells to wholesalers a highly successful line of water skis, has decided to diversify to stabilize sales throughout the year. The company is considering the production of cross-country …
  3. intro to management accounting

    The Minnetonka Corporation, which produces and sells to wholesalers a highly successful line of water skis, has decided to diversify to stabilize sales throughout the year. The company is considering the production of cross-country …
  4. Managerial Accounting

    Instead of sales of 10,000 pair of skis, revised estimates show sales volume at 12,500 pair. At this new volume, additional equipment, at an annual rental of $10,000 must be acquired to manufacture the bindings. This incremental cost …
  5. 8th Grade Math

    *I NEED THESE IN ALGEBRAIC EXPRESSIONS! 1.) The larger of two numbers is 1 less than 3 times the smaller. Their sum is 63. Find the numbers. 2.) Find two numbers whose sum is 92, if the first is 4 more than 7 times the second. 3.) …
  6. maths

    the cost of production of a radio set is rupees 900 , divided between material, labour and overheads in the ratio 3:4:2 . calculate the cost of0 material used in the radio set is marked at a price that clears 20% profit on the cost …
  7. math

    A shopkeeper sells a mattress and makes a profit of 10% on the cost price. If he had sold the mattress for $150 less,he would have incurred a loss of 40% on the cost price. Find the cost price of the mattress.
  8. 4th grade math

    A shirt costs $15. A pair of sneakers costs four times as much. How much does the pair of sneakers cost?
  9. profit and loss

    mr.doshi instead of marking up the cost price by 10% discounted the cost price by 10% and prepared the price tag of a shirt. A discount of 5% is applicable to the list price. because of the mistake the company earned rs. 76 less per …
  10. Business Math

    Craig runs a business importing shoes from Italy and selling them in Namibia. For the below questions (a – g), rounds your answers to cents (two decimal places). a) If the Euro / Namibian dollar exchange rate is € 1 = N$ 13.90 …

More Similar Questions