4th grade

posted by .

how many pound of food does the dog eat over the 3 day period? (16 ounce = 1 pound)

  • 4th grade -

    How much does the dog eat in one day?

  • 4th grade -

    because in the book they say dog eat a twice a day so should be is 48 ounce for 3 days

  • 4th grade -

    But you need to know how much the dog eats in a day. Does it eat a half pound? A pound?

  • 4th grade -

    IN THE BOOK ONE 8 OUNCE CAN EVERY TIME

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. College Algebra

    Add up all of the weights for your prepackaged items and then add up all of the costs for your four prepackaged items. From the totals, find the average cost per ounce of prepackaged items. Convert your results to cost per pound; using …
  2. MATH

    A dog-food company makes a special kind of dog food. It consists of 30% meat powder and 70% grain. The meat powder costs 90 cents per pound. The grain costs 60 cents per pound. What is the cost of the raw materials per pound of dog …
  3. 4th grade

    carol FRIEND ESMERALDA IS AWAY FOR 3 DAYS.SHE ASKED CARLO TO FEED HER PET DOG TWICE A DAY.CARLO FEED HIM ONE 8-OUNCE CAN EVERY TIME HE GOES ESMERALDA'S HOUSE. HOW MANY CANS OF FOOD DOES ESMERALDA NEED TO BUY FOR THE THREE DAY VACATION?
  4. Strayer University

    a dog-food company makes a special kind of dog food. It consists of 10% meat powder and 90% grain. The meat powder cost 80 cents per pound. The grain costs 70 cents per pound. What is the cost of the new materials per pound of dog …
  5. Math

    Robert feeds his dog 1 lb 4 oz of dog food a day. How long will a 40 pound bag last ?
  6. Pre Calc

    How many pounds of dog food worth $.80 per pound must be mixed with dog food worth $.65 per pound to make a mixture of 60 pounds worth $.70 per pound?
  7. physics

    Jake needs to catch 1 10 pound fish to last 5 days. He catches 2 3.33 pound fish, 1 2.11 pound, and 1 1 pound fish. How long will he survive with that amount of food?
  8. Math

    Abby can buy an 8 pound bag dog of food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for $5.38. Which is the better buy?
  9. Math

    Jessica has 8 1/7 pounds of dog food. Feeds 1/7 pound per day. How many days will dog food last?
  10. math

    fei yen's dog eats 8 ounces of dog food each day. fei yen bought a 28 pound bag of dog food, How many 8-ounces servings are in a 28 pound of dog found?

More Similar Questions