MATH

posted by .

A dog-food company makes a special kind of dog food. It consists of 30% meat powder and 70% grain. The meat powder costs 90 cents per pound. The grain costs 60 cents per pound. What is the cost of the raw materials per pound of dog food

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. FCCOLLEGE

    Rashida has a monthly income of $200.which sheallocates between two goods meat and potatoes, (a)suppose meat cost$4 per pound and potatoes cost $2 per pound.drawv her budget constraint. (b)suppose that her utility function is given …
  2. Strayer University

    a dog-food company makes a special kind of dog food. It consists of 10% meat powder and 90% grain. The meat powder cost 80 cents per pound. The grain costs 70 cents per pound. What is the cost of the new materials per pound of dog …
  3. math

    marie purchased a 2-pound box of dog food with a 75-cents-off coupon. she also mailed in the box top to receive a company rebate for $1.00. if p represents the original cost, what did she pay for the dog food after receiving all rebates …
  4. calc

    Nutrition Ruff, Inc. makes dog food out of chicken and grain. Chicken has 10 grams of protein and 5 grams of fat per ounce, and grain has 2 grams of protein and 2 grams of fat per ounce. A bag of dog food must contain at least 224 …
  5. math

    marie purchased a 2-pound of dog food with a 75-cents-off coupon.she also mailed in the box top to receive a company rebate for $1.00.if p represents the original cost,what did she pay for the dog food after receiving all rebates?
  6. Elementary Algebra

    The manager of a farmer's market has 500lb of grain that costs $1.20 per pound. How many pounds of meal costing $.80 per pound should be mixed with the 500lb of grain to produce a mixture that costs $1.05 per pound?
  7. math

    A Cat-Food Company makes a special kind of cat food. It consist of 40% meat powder and 60% grain. The meat powder costs $1.20 per pound. The grain costs 80 cents per pound. What is the cost of the raw materials per pound of cat food?
  8. Math

    At a butcher shop, 1 pound of beef and 2 pounds of chicken costs 859 cents. 1 pound of beef and 2 pounds of duck costs 951 cents. What is the total cost of 1 pound of beef, 1 pound of chicken, and 1 pound of duck (in cents)?
  9. Pre Calc

    How many pounds of dog food worth $.80 per pound must be mixed with dog food worth $.65 per pound to make a mixture of 60 pounds worth $.70 per pound?
  10. Algebra 2

    yolanda sells two grades of dog food. type a sells for 75 cents per pound and type b sells for 52 cents per pound. how many pounds of each must be used to produce 600 pounds of mixture selling for 60 cents per pound?

More Similar Questions