science

posted by .

Can someone answer in depth the difference between a soap and a detergent using chemist terms please :)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. science

    Pls help, my assignment is to name alkalis around the home so far I have got toothpaste(bathroom), mouthwash (bathroom), indigestion tablets (bathroom), soap (bathroom & kitchen), bleach (kitchen), oven cleaner (kitchen). Can you help …
  2. science (important project help!)

    im working on a science project which is what laundry detergent works best on stains and it was either between all oxi clean or tide. I need to present tomorrow so what if one of the questions they ask are to compare tide to the otheres …
  3. Finding and evaluating sources

    When using search engines, how do you conduct searches that include two or more items?
  4. Physics- check answer please

    light travelling in air is incident on a soap bubble. If the path difference through the soap bubble is 2.5λ: a) constructive interference will occur b) destructive interference will occur c) partial interference will occur d) …
  5. MATHS

    PIECES OF SOAP ARE PACKED IN A CUBOID CONTAINER MEASURING 36CM BY 24CM BY 18CM. EACH PIECE OF SOAP IS SIMILAR TO THE CONTAINER.IF THE LINEAR SCALE FACTOR BETWEEN THE CONTAINER AND THE SOAP IS ONE OVER SIX,FIND THE VOLUME OF EACH PIECE …
  6. math please help!!

    The depth d of water in a tank oscillates sinusoidally once every 4 hours. If the smallest depth is 7.9 feet and the largest depth is 10.1 feet, find a possible formula for the depth in terms of time t in hours. (Let the water depth …
  7. math

    A company is making detergent out of soap and water. They made one batch that has 30% soap and another batch which is 60% soap. If they mix 600 liters of the first batch with 300 liters of the second batch, what percent of soap will …
  8. Help Math

    A graph of the sequence f(n)=2n-3 and a graph of the function f(x)=2x-3 are both shown What accounts for the differences between the graphs in terms of range?
  9. Unit Rates

    Which is the best buy? 16 ounces of hand soap for $2.40 20 ounces of hand soap for $2.80 24 ounces of hand soap for $3.00 12 ounces of hand soap for $2.00 I need answer as soon as possible please.
  10. math

    A company is making detergent out of soap and water. They made one batch that has 30% soap and another batch which is 60% soap. If they mix 600 liters of the first batch with 300 liters of the second batch, what percent of soap will …

More Similar Questions