12th grade

posted by .

The Swiss franc is selling for $.7681 and the British pound is selling for $1.6581. The cross rate between the franc and the pound is?

I figured out 2.16 but I have so much scribling over it I cant now refigure it out with our gettting it correct again. Can someone simplify these steps

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. economics

    Okay might be a studpid question, but I am asking anyway: the question goes like: A US dollar costs 7.5 Norweigian kr, but at the same dollar can be purchased for 1.25 Swiss francs. What is the Norweigian Kr/Swiss franc exchange?
  2. Algebra 2

    . A coffee merchant has two types of coffee beans, one selling for $3 per pound and the other for $6 per pound. The beans are to be mixed to provide 100 lb of a mixture selling for $4.98 per pound. How much of each type of coffee bean …
  3. Math

    A clock was exactly on time at noon on Monday. At 8 Pm. on Tuesday it was 128 seconds slow. At that same rate, how much did it lose in 1/2 hour?
  4. math

    How many pounds of candy selling for $2.25 a pound should be added to four pounds of candy selling for $4 a pound to create a blend, which will sell for $3.25 a pound?
  5. Econ Exchange Rates, short run

    Assume the 3-month interest differential for the british pound minus the euro is equal to 0.03. The 6-month interest differential is equal to 0.08. IS the British pound selling at a premium or a discount relative to the euro?
  6. Economics (CHECK)

    The swiss franc is selling the spot market for $0.60, while the 90-day forward market it sells for $0.62. (A) is the dollar selling at forward premium or discount?
  7. math

    The owner of a home decorating shop wants to mix dried rose petals selling for $6 per pound, dried lavender selling for $4 per pound, and buckwheat hulls selling for $3 per pound to get 10 pounds of a mixture that would sell for $3.70 …
  8. math

    Determine the number of pounds of nuts selling for $6 per pound and raisins selling for $3 per pound that should be combined to create 60 pounds of a trail mix selling for $5 per pound.
  9. Maths

    Hi this is math How many pounds of mixed nuts selling for 4.75 dollars per pound (lb, not money) should be mixed with 10 pounds of dried fruit selling for 5.50 dollars per pound to obtain a trail mix that sells for 4.95 per pound?
  10. math

    How many pounds of mixed nuts selling for $4.50 a pound should be mixed with 20 lbs of dried fruit selling for $5.50 a pound to obtain a trail mix that sells for $5 a pound?

More Similar Questions