Post a New Question

Math

posted by .

Find the best buy on pasta sauce
a. 45 oz for $1.59
b. 1qt 16oz for $1.99
c. 1qt for $1.29
d. 48 oz for $1.79

Is the following set of number a perfect triple 13, 15, 18

yes or no

  • Math -

    1. divide the cost by the volume to get the unit price.

    2. is 13^2 + 15^2 = 18^2 ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Find the unit price (cost for 1 ounce), to determine which is the best buy on pasta sauce?
  2. math

    8gal 7qt minus 5gal 2qt= 6gal 1qt Is this right
  3. Math

    An Italian restaurant serves pasta dishes with the following options: Pasta - angel hair, manicotti, or linguine Sauce - tomato, alfredo, garlic, or meat Cheese - parmesan or cheddar How many different pasta dishes are possible, assuming …
  4. math

    Find the best buy on pasta sauce a. 45oz for $1.59 b. 1qt 16 oz for $1.99 c. 1qt. for $1.29 d. 48 oz for $1.79 my answer is A 15. Identify the base in the following statement 11% of what is 77?
  5. Math 115

    Is the following set of numbers a perfect triple?
  6. math

    20 fl oz/min = __ qt/day answer: 1qt/4 day?
  7. math

    2gal/1*4qt/1gal*2pt/1qt= ? would that be 16pt
  8. math

    5gal 1qt - 2qt 1pt= _gal _qt _pt
  9. math

    Manny makes dinner using 1 box of pasta and 1 jar of sauce. If pasta is sold in pckages of 6 boxes and sauce is sold in packages of 3 jars, what is the least number of dinners that Manny can make without any supplies left over?
  10. math

    Manny makes dinner using 1 box pasta and 1 jar of sauce. If pasta is sold in packages of 6 boxes and sauce is sold in packages of 3 jars what is the least number of dinners that Manny can make without any leftovers?

More Similar Questions

Post a New Question