math

posted by .

Find the best buy on pasta sauce
a. 45oz for $1.59
b. 1qt 16 oz for $1.99
c. 1qt. for $1.29
d. 48 oz for $1.79
my answer is A
15. Identify the base in the following statement 11% of what is 77?
my answer is the base is What number
16. Identify the amount in the following application represent the amount: Dave invested $8,500 in a time deposit. What interest will he earn for 2 years if the interest rat is 4.75%? my answer is the amount $8,500

  • math -

    (a) is correct for the first question

    15. The answer is 700 (77/0.11). I don't know why they call it the "base". 700 is the "what" in the question.

    15. No way can he double his money in two years at 4.75% interest. With monthly compounding, he will earn 4.85% per year, or 9.95% after two years. With simple interest (no compounding), he would earn 2 x 4.75% = 9.5%. That is just over $800.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Find the unit price (cost for 1 ounce), to determine which is the best buy on pasta sauce?
  2. math

    8gal 7qt minus 5gal 2qt= 6gal 1qt Is this right
  3. Math

    An Italian restaurant serves pasta dishes with the following options: Pasta - angel hair, manicotti, or linguine Sauce - tomato, alfredo, garlic, or meat Cheese - parmesan or cheddar How many different pasta dishes are possible, assuming …
  4. Math

    Find the best buy on pasta sauce a. 45 oz for $1.59 b. 1qt 16oz for $1.99 c. 1qt for $1.29 d. 48 oz for $1.79 Is the following set of number a perfect triple 13, 15, 18 yes or no
  5. math

    20 fl oz/min = __ qt/day answer: 1qt/4 day?
  6. math

    2gal/1*4qt/1gal*2pt/1qt= ? would that be 16pt
  7. math

    5gal 1qt - 2qt 1pt= _gal _qt _pt
  8. math

    Manny makes dinner using 1 box of pasta and 1 jar of sauce. If pasta is sold in pckages of 6 boxes and sauce is sold in packages of 3 jars, what is the least number of dinners that Manny can make without any supplies left over?
  9. math

    Manny makes dinner using 1 box pasta and 1 jar of sauce. If pasta is sold in packages of 6 boxes and sauce is sold in packages of 3 jars what is the least number of dinners that Manny can make without any leftovers?
  10. chemistry

    how many fluid ounces are contained in 1qt of milk. 2.how many cups are contained in 1l of soda

More Similar Questions