math

posted by .

Argus company makes three products: A, B, and C. Each unit of A costs $4, each unit of B costs $2, and each unit of C costs $1 to produce. Argus must produce at least 20 As, 30 Bs, and 40 Cs combined. Minimize Argus's costs

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. accounting

    "Harris Company manufactures and sells a single product. A partically completed schedule of the company's total and per unit cost over the relevant range of 30,000 to 50,000 per units produced and sold are: United produced and Sold: …
  2. accounting

    Canine Company produces and sells dog treats for discriminating pet owners. The unit selling price is $10, unit variable costs are $7, and total fixed costs are $3,300. What are breakeven sales?
  3. MATH

     Roberta Hernandez sells three items‐A, B, and C in her gift shop. Each unit of A costs her $2  to buy, $1 to sell, and $2 to deliver. For each unit of B, the costs are $3, $2, and $2, respectively,  …
  4. Finite!!!

    9. Roberta Hernandez sells three items‐A, B, and C in her gift shop. Each unit of A costs her $2  to buy, $1 to sell, and $2 to deliver. For each unit of B, the costs are $3, $2, and $2, respectively,  …
  5. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  6. ACCOUNTING

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  7. Managerial Accounting

    Gardner Manufacturing Company produces a product that sells for $120. A selling commission of 10% of the selling price is paid on each unit sold. Variable manufacturing costs are $60 per unit. Fixed manufacturing costs are $20 per …
  8. business econ

    What is the break even in units? Bottle, Label and Production (direct material and labor) = $9.12 per 12 oz. can Advertising & promotion (fixed) = $218,000 Company Overhead (fixed) = $354,000 Formula I'm using: Breakeven in units (BEU)=
  9. math

    The table shows the average production data for three products over the last month. The difference between the costs and the sale price is the company profit for one unit. If a new production method allows the labor costs of Product …
  10. calculus

    Argus Company makes three​ products: A,​ B, and C. Each unit of A costs​ $4, each unit of B costs​ $2, and each unit of C costs​ $1 to produce. Argus must produce at least 20​ As, 30​ Bs, and 40​ Cs, and cannot produce …

More Similar Questions