Economic

posted by .

27.
Rice is what you’ll probably end up with these days if your local McDonald’s is in Indonesia. With the
collapse of the Indonesian currency, the rupiah, in 1998, potatoes...have quintupled in price. That
means rice is turning with an increasing frequency as an alternative to the french fry.... It’s not hard to
fathom why fries are an endangered menu item says Jack Greenberg, CEO of McDonald’s: “No one
can afford them.”
Based on this passage, McDonald’s is serving rice in its Indonesian restaurants because of
a. a decrease in the price of a complement.
b. an increase in the price of a complement.
c. a decrease in price of a substitute.
d. an increase in the price of a substitute.
Its D?

  • Economic -

    Nope.

    That answer doesn't make any sense. Please read your text and the question carefully.

  • Economic -

    B?

  • Economic -

    Right.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. English

    We grow rice in a rice field or in a passy field, but we grow potatoes in a dry field. ------------------ Is my explanation correct?
  2. arithmetic

    a recipe for rice pudding uses 1/2 cup of rice and serves 6 people. write the cups of rice per person as a unit rate . how many cups of rice do you need to serve 75 people?
  3. Microecomics

    Assume that American rise sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. Explain how you could make a profit from this situation. What would be your profit …
  4. Econ

    Assume that American rise sells for $100 per bushel, Japanese rice sells for 16,000 yen per bushel, and the nominal exchange rate is 80 yen per dollar. A.Explain how you could make a profit from this situation. What would be your profit …
  5. maths

    a cook goes into the store room & take out 1/6 of rice from a 72 kg sack.if he uses 2/3 kg of this rice each day,how many days will the rice he took out last?
  6. maths

    mrs tan bought 10 kg of rice .if she cooked 400g of rice everyday how many days did the bag lasts?
  7. Social Studies Help

    1.) how were the farms of new England colonies similar to the farms of the up country?
  8. p.s 38

    zelk is cooking 1/3 of a bag of rice for a meal. He will give each of his 4 guests the same amount of rice. Zeck is not eating any rice. What is the maximum fraction of the bag of rice Zeck could give each of his four guest?
  9. math

    A 4-pound box of rice, which is a mixture of white rice and wild rice, sells for $1.80 per pound. White rice sells for $0.75 per pound. Wild rice sells for $2.25 per pound. How many pounds of white rice are in the mixture?
  10. math

    After 20% increase in cost per kg of rice, a family can now buy 4kg less rice in rs240.what was the original price per kg of rice?

More Similar Questions