Post a New Question

5th grade

posted by .

Describe how proportions could be used to compare two products: If a 24-ounce can of pears sells for 1.90 and a 32 ounce can sells for $2.65, which one is the better buy?

  • Math, not "5th grade" -

    Please type your subject in the School Subject box. Any other words, including obscure abbreviations, are likely to delay responses from a teacher who knows that subject well.

  • 5th grade -

    I would figure out price per ounce.

    A. 1.90/24=?

    B. 2.65/32=?

  • 5th grade -

    Hmm... Proportions? well the first thing you need to know about proportions is that is also known as ratios. For example, if you are baking a cake, you might need 3 eggs for every 6 cups of flour. So, you put the 3 eggs as the numerator and the 6 cups of flour as the denominator. Like this

    3/6 = 1/2.

    This means that for every 1 egg, 2cups of flour is needed. so now you know how many cups of flour to use for 10 eggs.

    Next, for you question, Firstly, take $1.90 and divide it by 24, like this

    1.90/24 = 0.0791666

    this means that for every ounce of pear in the can, it cost exactly $0.079166 cents, Now you compare this with the next value of canned pears which is

    2.65/32 = 0.0828125

    so, for every ounce of pear in can number 2, cost $0.0828125, so with this, you can see that it cost slightly more for each ounce of pear for the price of 2.65, while it cost less for the canned pears that cost 1.90 for 24 ounces.

    So there you have your answer

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question