Post a New Question

math

posted by .

Alex bought lemons that were priced at 2 lemons for 18¢. What was the total cost of 5 lemons?

  • math -

    x/5 = 18/2
    2x = 90
    x = 45

    or

    if 2 lemons cost 18 cents, then
    1 lemon costs 9 cents, and
    5 lemons cost 45 cents

Answer This Question

First Name
School Subject
Your Answer

Related Questions

More Related Questions

Post a New Question