managerial accounting

posted by .

Using the data below please do the following in an Excel spreadsheet and e-mail it directly to me.
1. Prepare an income statement using variable costing (25 points) 2. Compute the unit product cost under both absorption and variable costing (10 points) 3. If net income under absorption costing equals $210,000, prepare a report reconciling the difference in net operating income between absorption and variable costing for the year (5 points)
Units in beginning inventory 0
Units produced 12,000
Units sold 11,250
Selling price per unit $90
Variable costs per unit:
Direct materials $20
Direct labor $10
Variable manufacturing overhead $8
Variable selling and administrative $5
Fixed costs in total:
Fixed manufacturing overhead $180,000
Fixed selling and administrative $150,000

  • managerial accounting -

    What is your question here? It seems straightforward to me.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. ACC

    someone help me with this questions please 1. How would the following costs be classified (product or period) under variable costing at a retail clothing store?
  2. Accounting

    It's approaching year-end, and your president has asked you, the management accountant, to visit his office for a heart-to-heart talk. After he closes the door, he tells you that profits for the year will end up below plan and that …
  3. managerial accounting

    For year ended December 31, 2006, firm a produced and sold 12,000 units of product. Fixed expenses associated with producing the product totaled $4000 for the year. A variable cost of $3.20 per unit was incurred to produce the product. …
  4. accounting

    The following information relates to Vice Versa Ventures for calendar year 20XX, the company’s first year of operations: Units produced 20,000 Units sold 17,000 Selling price per unit $35 Direct material per unit $5 Direct labor …
  5. accounting

    During Denton Company’s first two years of operations, the company reported absorption costing net operating income as follows: Year 1 Year 2 Sales (@ $64 per unit) $ 1,216,000 $ 1,856,000 Cost of goods sold (@ $32 per unit) 608,000 …
  6. accounting

    Shastri Bicycle of Bombay, India, produces an inexpensive, yet rugged, bicycle for use on the city’s crowded streets that it sells for 930 rupees. (Indian currency is denominated in rupees, denoted by Picture.) Selected data for …
  7. managerial acct

    Need help with this problem. Please show me how to work this one: The level of inventory of a manufactured product has increased by 8,000 units during a period. The following data are also available Unit manufacturing costs of the …
  8. accounting

    The following information relates to Vice Versa Ventures for calendar year 20XX, the company’s first year of operations: Units produced 20,000 Units sold 15,000 Selling price per unit $30 Direct material per unit $5 Direct labor …
  9. Accounting

    Adelphia Corporation, which uses absorption costing, just completed its first year of operations. Planned and actual production equaled 13,000 units, and sales totaled 11,700 units at $184 per unit. Cost data for the year are as follows: …
  10. Accounting

    Adelphia Corporation, which uses absorption costing, just completed its first year of operations. Planned and actual production equaled 13,000 units, and sales totaled 11,700 units at $184 per unit. Cost data for the year are as follows: …

More Similar Questions