Post a New Question

Lee

posted by .

For my class you have to choose from several different scenarios, make up your own equations from the scenario, and then solve and graph them in excel. I have chosen the following scenario:

Evaluate whether a prepaid or monthly cell phone plan is most effective for a customer that uses x weekday minutes per month.

I can do the math part of the problem myself, the part I am having trouble with is coming up with the equations. It is worded in the problem like this:

Develop an algebraic equation with clearly defined variables to represent the cost/yield of each option.

We are aloud to make up any numbers that we want.

  • Math, not 'Lee' -

    Assistance needed.

    Please type your subject in the School Subject box. Any other words, including obscure abbreviations, are likely to delay responses from a teacher who knows that subject well.

  • math -

    For my class you have to choose from several different scenarios, make up your own equations from the scenario, and then solve and graph them in excel. I have chosen the following scenario:

    Evaluate whether a prepaid or monthly cell phone plan is most effective for a customer that uses x weekday minutes per month.

    I can do the math part of the problem myself, the part I am having trouble with is coming up with the equations. It is worded in the problem like this:

    Develop an algebraic equation with clearly defined variables to represent the cost/yield of each option.

    We are aloud to make up any numbers that we want.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question