Post a New Question

math

posted by .

A ski resort offers a weekend ski package for $80 per person
or $6000 for a group of 80 people. Which would be the
less expensive option for a group of 80?

  • math -

    it would be cheaper to pay the 6000 for the whole group,

  • math -

    How much does it cost for 80 people at $80 each? Compare that to $6000.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

More Related Questions

Post a New Question