Post a New Question

Math

posted by .

Which of the following items is the LOWEST priced?

(Measurements as they appear on the bottles/can labels):

(A) 3 litters (3 quarts & 5 oz) $28.00

(B) 1 liter (33.8) $11.00

(C) 25.5 oz (750 ml) $8.00

(D) 1 pint (9.35 oz) (750 ml) $ 7.50

(E) 16.9 oz. (500 ml) $ 6.00

Strange that 25.5 oz and 9.35 oz. are 750 ml? I double-checked these and that's what the labels say...

Thanks ever so very much!

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Chemistry help please

    Can someone give me a little help. I'm stuck. Unit conversions, there are 4 quarts in 1 gallon there are 1.05 quarts in 1 liter there are 73 gallons in 2 barrels My question is, convert 12 liters to barrels?
  2. Math

    My face is red, I'm not a yooungster) but would someone help me to get the least expensive olive oil please?
  3. math

    Kate is a veterinarian.she has 9 liter bottles of a common liquid medicine for cats.she carefully measures 90 milliliters of the medicine into a smaller bottle and labels the bottle with each cats name.How many smaller bottles of 90 …
  4. Math

    A vat that have a cap to hold 45 quarts, and each bottle contains 9/21 quarts, how many bottles can be fill 45 quarts.
  5. CIS

    Design a flowchart using Visual Logic for the following: A program that accepts a candy name (for example, “ chocolate-covered blueberries”), price per pound, and number of pounds sold in the average month, and displays the item’s …
  6. Math 2

    Cheiko bottles 4 1/8 quarts of root beer. Then she bottles another 5 7/8 quarts of root beer. How many 1-cup servings of root beer does she have?
  7. Math

    Please help me write this in an equation. "Tyrone bought 15.3 gal of gasoline priced at g dollars per gallon, 2 qt of pil priced at q dollars per quart, and a wiper blade priced at $3.79. Write an expression that represents the total …
  8. math

    A manufacturer of lapel buttons test marketed a new item at a university. It was found that 1,000 items could be sold if they were priced at $4, but only 600 items could be sold if the price were raised to $8. On the other hand, the …
  9. math

    A factory packs water in half liter, one liter, two liter and five bottles. On a certain day, the factory packed 20 840 bottles and of water .out of these, 8120 were half liter bottles and 3960 were two liters bottles. One liter bottles …
  10. Math

    Lois is making applesauce. Each batch she makes yields 3.25 quarts of applesauce. Lois already has 1.5 quarts. She would like to have a total of 14.5 quarts before she is finished for the day. How many batches of applesauce does Lois …

More Similar Questions

Post a New Question