math

posted by .

A typical Latino coffee farmer has fixed costs of $10,000 per year. Under the old distribution system, the farmer is paid $.40 per pound (U.S. weight measure) and the farmer’s variable cost per pound is $.30. What is the farmer’s breakeven point in units (pounds) under the old system? What is the farmer’s breakeven point in dollars?

Under the new distribution system, the farmer is paid $1.26 per pound, what is the farmer’s breakeven point in units (pounds) now? What is the farmer’s breakeven point in dollars?

  • math -

    FarmersProfit: income-costs
    Netperlb*W - costperlb*W

    So at breakeven, Profit is zero, so set the farmer's profit to zero, and solve for W.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. PreCalculus

    I am having a lot of problems with this linear programming problem. CAn someone help?
  2. Math

    A farmer buys two varieties of animal feed. Type A contains ounces of oats and ounces of corn per pound. Type B contains ounces of oats and ounces of corn per pound. The farmer wants to combine the two feeds so that the resulting mixture …
  3. math

    the manager of a starbucks store plans to mix A grade coffee that cost 9.50 per pound with grade B coffee that cost 7.00 per pound to create a 20 pound blend that will sell for 8.50 a pound. how many pounds of each grade coffee are …
  4. Elementary Algebra

    The manager of a farmer's market has 500lb of grain that costs $1.20 per pound. How many pounds of meal costing $.80 per pound should be mixed with the 500lb of grain to produce a mixture that costs $1.05 per pound?
  5. Algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $7 per pound with coffee beans that cost $5 per pound. How many pounds of each should be used to make a 50-pound blend that sells for $5.79 per pound?
  6. algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $8 per pound with coffee beans that cost $4 per pound. How many pounds of each sould be used to make a 60-pound blend that sells for $5.25 per pound?
  7. algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $8 per pound with coffee beans that cost $4 per pound. How many pounds of each sould be used to make a 60-pound blend that sells for $5.25 per pound?
  8. MATH

    A coffee merchant combines coffee that costs $5 per pound with coffee that costs $4.20 per pound. How many pounds of each should be used to make 26 lb of a blend costing $4.80 per pound?
  9. math

    A store manager wishes to reduce the price of her fresh ground coffee by mixing two grades. If she has 50 pounds of coffee which sells for $1.20 per pound, how much coffee worth 80 cents per pound must she mix with it so that she can …
  10. Math

    Carmike Company can further process Product A to produce Product B. Product A is currently selling for $25 per pound and costs $10 per pound to produce. Product B would sell for $32 per pound and would require an additional cost of …

More Similar Questions