algebra

posted by .

Marcella and Rupert bought party stuff. Marcella bought 3 packs of ballooons and 4 packs of favors for a total of $14.63. Rupert bought 2 packs of balloons and 5 packs of favors for a total or $16.03. Find the price of each and write a system of equations to model this.

  • algebra -

    3B+4F=14.63
    2B+5F=16.03

    solve for B, and F with any number of methods.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Juice boxes are sold in packs of 6. Tony brought 5 packs of juice boxes to a party, and Victor brought 4 packs. How many juice boxes are there at the party altogether?
  2. math

    Max is having a party with 38 people. He wants enough cupcakes to feed everyo.ne. If cupcakes are sold in packs of 6, how many packs will he need to buy?
  3. Math

    Penelope bought 17 large packs and 5 small packs of identical pens. When she got home, her little sister opened all of the packages on the floor. If a total of 234 pens were on the floor, how man pens did a large pack contain?
  4. Math

    Find the number of each kind of object in the collection. Sue's Card Collection 8 packs of baseball cards 3 fewer packs of hockey cards than football cards 17 packs in all
  5. Math

    Find the number of each kind of object in the collection. Sue's Card Collection 8 packs of baseball cards 3 fewer packs of hockey cards than football cards 17 packs in all
  6. math

    A supply company sells packs of paper by the box. Each box contains the same number of packs of paper, P. Which equation could be used to find the total number of packs of paper, T, that would be in B boxes ordered?
  7. Math

    Kamal bought 7 packs of paper clips for a project. Then he bought 8 more packs. There are 25 paper clips in each pack. How many paper clips did he buy?
  8. MATH

    Plastic plates come in packs of 8, plastic utensils come in packs of 12, and plastic cups come in packs of 20. What are the least numbers of packs you should buy in order to have the same number of plates, utensils, and cups?
  9. Math

    1. Write the following ratio in simplest form: 32 min:36 min 8:9 8:36 32:9 128:144 2. Marie saved $51. On Wednesday, she spent $8 of her savings. What ratio represents the portion of her total savings that she still has left?
  10. Math

    Keisha bought some packs of gum.there was 5 stiks of gum in ech pack.she opened the packs then gave 8 sticks to her sister.this left keisha with 27 sticks os gum. How many packs of gum did keisha buy?

More Similar Questions