Math

posted by .

Which is the better buy: 5 lb of sugar for $4.75 or 20 lb of sugar for $19.92?

  • Math -

    Divide cost for each by lbs. and compare.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Which is the better buy: 5 lb of sugar for $4.75 or 20 lb of sugar for $19.92
  2. health

    What are the health risks of consuming a high amount of sugar?
  3. math

    which is the better buy 5lb of sugar for $4.75 or 20lb of sugar for $19.92
  4. MATH

    Find each rate 1. 240 pounds of fertilizer/6 lawns A~ 40?
  5. Chemistry

    A 271-mL of a sugar solution containing 1.79g of the sugar has an osmotic pressure of 30.1 mmHg at 35.1 degrees C. What is the molar maas of the sugar?
  6. GR.12 BIOLOGY

    i have to do an experiment on alcohol fermentation using yeast and sugar. i decided that i will test the differnt types of sugars to see how fast or how slow the reaction will happen. The three types is sucrose which is brown sugar …
  7. maths

    by a reduction of 1kg in the price of sugar, mohan can buy one kg sugar more for Rs56 find the original price of sugar
  8. Math

    The initial amount of sugar in fermenting a batch of beer is 5.5grams. Over time the sugar decreases at a rate of 0.1grams per day. a. what is the amount of sugar that remains after 7 days?
  9. Math

    Karol bought 1lb of sugar. She used 1/4 lb of sugar to bake a big cake and some of the remaining sugar to make lots of cookies. She had 3/8 lb of sugar left. How much sugar did Karol use for the cookies?
  10. chemistry

    How many moles of sugar are contained in a 10lb bag of sugar if the sugar has the formula C12H22O11

More Similar Questions