Math

posted by .

You can buy three bottles of dishwashing liquid, each containing 1 pt 5 fl oz, on sale for $2.30. Let say for the same price you can buy a large container holding 2 qt. Which is the better buy?

  • Math -

    The 2 qt is larger, it is the better buy.

  • Math -

    there are 2 pts in a qt right?

  • Math -

    thanks bob :)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows: You can buy an albacore and a barracuda for$21 You can buy a barracuda and a carp for $32 You can buy a carp and a dogfish for $32 You can buy a dogfish …
  2. math - so confused can you help me

    The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows: You can buy an albacore and a barracuda for$21 You can buy a barracuda and a carp for $32 You can buy a carp and a dogfish for $32 You can buy a dogfish …
  3. math same question as before with new questions to

    The local fish market is having a sale on whole fish. the prices are as follows: You can buy an albacore and a barracuda for$21 You can buy a barracuda and a carp for $24 You can buy a carp and a dogfish for $32 You can buy a dogfish …
  4. algebra1

    Lisa wants to purchase calculators. At one store, she can buy a set of 5 calculators for $80.00, or she can buy 24 calculators for $264.00 at another store. a) Which store provides Lisa with a better buy?
  5. Math

    Find the unit price and tell which is the better buy: Buy one 10 pack of AAA batteries for $5.49 and get one free, or buy two 4 packs for $2.98.
  6. Math

    Find the unit price and tell which is the better buy: A 64 oz. bottle of juice costs $2.39, and a 20 oz. bottle costs &0.79. You can use a 20-cents-off-coupon if you buy four 20 oz. bottles or a 15-cents-off-coupon if you buy a 64 …
  7. math

    During a sale at the local department store, you buy three sweatshirts and two pairs of sweatpants for $85.50. Later you buy three more sweatshirts and four more pairs of sweatpants for $123.00 What is the sale price of each sweatshirt …
  8. Go Math grade 6

    What is the result of the problem below? Thanks What is the problem system?
  9. math

    a shirt is on sale for d dollars the regular price is 4 times as much . Todd has enough money to buy 2 shirts at the regular price. How many shirts can todd buy at the sale price?
  10. Math

    Store a has a promotion if you Bryce three shirts you get 25% off the total price of the three shirts store be has the same shirts on sale with a promotion that if you buy three shirts you get the third shirt on a 50% discount store …

More Similar Questions