math(LP)

posted by .

sorry here again..
never mind the table i said...sorry
The cheesy company produces two types of cheese with extra sharp cheddar cheese. The cheese spreads are packaged in 120 ounce containers, which are then sold to distributors throughout northeast. The regular blend contains 80% mild cheddar and 20% extra sharp, and Zesty blend contains 60% mild cheddar and 40% extra . This year, a local diary cooperative has offered to provide up to 8100 pounds of extra sharp cheddar cheese for $80 per pound. The cost to blend and package the cheese spreads, excluding the cost of the cheese, is %10 per container,If each container of regular is sold for $1000 and each container of Zesty should the New England produce?Formulate the LP, Solve it using graphical method and then interpret the result

thank you very much

  • math(LP) -

    see below.

  • math(LP) -

    where?

  • math(LP) -

    http://www.jiskha.com/display.cgi?id=1245803144

  • math(LP) -

    okay..let me try

  • math(LP) -

    i need a table like this so i can understand and solve the problem..
    example..
    product carpentry tym paint tym profit
    tables(x1) 4hrs 2hrs $150
    chairs(x2) 3hrs 1hr $75
    TOTal 240hrs 100hrs

    like that?you guys know it..i need that to understand and solve the problem..hehe

  • math(LP) -

    oh teachers please help me :)

  • math(LP) -

    oh..please teacher...im so sick now..i mean really...i think i have swine or maybe dengue..oh please ...help ,e/..i have no idea how to solve this problem...and tomorow im gonna go to school already..

  • math(LP) -

    ? This is an ideal linear prog prob, mild on one axis, sharp on the other. There is a constraint on the extra sharp axis

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. linear programing.

    The cheesy company produces two types of cheese with extra sharp cheddar cheese. The cheese spreads are packaged in 120 ounce containers, which are then sold to distributors throughout northeast. The regular blend contains 80% mild …
  2. math(LP)

    sorry here again.. never mind the table i said...sorry The cheesy company produces two types of cheese with extra sharp cheddar cheese. The cheese spreads are packaged in 120 ounce containers, which are then sold to distributors throughout …
  3. Math

    A deli offers its cheese sandwich with various combination's of mayo, lettuce, tomatoes, pickles, and sprouts. 5 types of cheese are available. How many different cheese sandwiches are possible?
  4. math for educators

    A deli offers its cheese sandwich with various combinations of mayonnaise, lettuce, tomatoes, pickles, and sprouts. 11 types of cheese are available. How many different cheese sandwiches are possible?
  5. Math

    A deli offers its cheese sandwichs with various combinations of mayo, lettuce, tomatos, pickles, sprouts. 11 types of cheese are available. How many different cheese sandwichs are possible. * You can only use one type of cheese on …
  6. statistics

    4. A researcher is interested in comparing tastiness of different kinds of cheese in grilled cheese sandwiches. The researcher expects that Cheddar cheese grilled sandwiches are rated tastier than Swiss cheese grilled sandwiches. This …
  7. math

    Please help, my mom and I are having a difference of opinion. The question is crackers come in packages of 24. Cheese slices come in packages of 18. You want one cheese slice for each cracker. What is the least number of crackers and …
  8. Calculus

    The marginal profit in dollars on Brie cheese sold at a cheese store is given by P'(x)=x(60x^2+30x), where x is the amount of cheese sold in hundreds of pounds. The "profit" is -$50 when cheese is sold. a. Find the profit function. …
  9. Math

    Mei is at the store buying cheese. The cost of the cheese is $0.28 per ounce. She buys 11 ounce of the cheese how many much money does mei spend on the cheese?
  10. Math Pratcice

    Ted makes a grilled cheese sandwich using 3 ounces of cheese. Each ounce of cheese has 3.5 grams of saturated fat, and also some unsaturated fat. The cheese in Ted’s sandwich has a total of 18 grams of fat. How many grams of unsaturated …

More Similar Questions