algebra 1

posted by .

A high school class wants to raise money by recycling newspapers. The class decided to rent a truck at a cost of $150 for the week. The market price for recycled newspaper is $15 per ton. Write an equation representing the amount of money the class will make based on the number of tons of newspaper collected.

Are they looking for an answer or an equation that will give you an answer regardless of how many weeks they have the truck and how many tons they collect? If it's an equation what would it look like?

  • algebra 1 -

    Yes, per week.

    profit=revenue-costs
    = 15/ton * xtons -150
    so that is the profit for x tons.

  • algebra 1 -

    32 sqare root

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Math app

    farmer Linton wants to find the best time to take her hogs to market. The current price is 88cents per pound, and her hogs weigh an average of 90 pounds. the hogs gain 5 pounds per week, and the market price for hogs is falling each …
  2. Algebra

    2. The Sugar Sweet Company is going to transport its sugar to market. It will cost $4200 to rent trucks, and it will cost an additional $150 for each ton of sugar transported. Let C represent the total cost (in dollars), and Let S …
  3. strayer

    You and three (3) of your friends were in the same advance placement high school chemistry class in high school. All four (4) of you decided to take the same chemistry class together at the local university along with 21 other students. …
  4. statistics

    You and three (3) of your friends were in the same advance placement high school chemistry class in high school. All four (4) of you decided to take the same chemistry class together at the local university along with 21 other students. …
  5. math

    in order to purchase a computer for the student activities office, the freshman class decides to raise 1/3 of the money and the sophomore class decides to raise 1/2 of the money. The student government association agrees to contribute …
  6. math

    •You and three (3) of your friends were in the same advance placement high school chemistry class in high school. All four (4) of you decided to take the same chemistry class together at the local university along with 21 other …
  7. math

    When the Senior class decided to order T-shirts, they were quoted a price of $7.50 per shirt plus a setup fee. The total cost for 300 shirts was $2,450. Write an equation in the form y = mx + b that represents the cost, y, for x shirts.
  8. Algebra I

    Ben's truck rental will rent a moving truck for $12 per day plus $0.22 per mile driven. Jerry's truck center will rent the same truck for $20 per day plus $0.10 per mile driven. Write an equation that represents the situation when …
  9. Algebra

    At Central High School, the sophomore class has 60 more students than the freshman class. The junior class has 50 fewer than twice the number of students in the freshman class. The senior class is three times as large as the freshman …
  10. Math

    To purchase a computer for the student activities office, the freshman class decides to raise 1/4 of the money, and sophomore class decides to raise 2/3 of the money. The student government association agrees to contribute the rest, …

More Similar Questions