math

posted by .

A nutrition center sells haelth food to mountain climbing teams. The trailblazer mix package contains 1 pound of corn cereal mixed with 4 pounds of wheat cereal.The frontier mix package contains 2 pounds of corn cereal mixed with 3 pounds of wheat cereal.The center has 30 pounds of corn cereal and 60 pounds of wheat cereal available to use. define variables. write inequalities to represent the problem.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    a nutrition center sells two types of health foods to mountain-climbing teams, Trailblazer Mix and Frontier Mix. Each package of the Trailblazer Mix sells for $9.75. Each package of the Frontier Mix sells for $9.50. The center wishes …
  2. math 12

    A manufacturer of cereal finds that the masses of cereal in a company's 200-g package are normally distributed with a mean of 200g and a standard deviation of 16.3g a) What proportion of these boxes contain between 183.7g and 216.3g …
  3. Algebra

    There are 220 calories per 32 grams of cereal mix. Find how many calories are in 55 grams of the cereal mix.
  4. Math

    A farmer buys two varieties of animal feed. Type A contains ounces of oats and ounces of corn per pound. Type B contains ounces of oats and ounces of corn per pound. The farmer wants to combine the two feeds so that the resulting mixture …
  5. MATH (Algebra)

    All-mixed-up nut shop sells mix consisting of cashews and pistachios. how many pounds of cashews, which sell for $7 per pound , should be mixed with 4 pounds of pistachios which sell for $4 per pound to get a mix of $5 per pound?
  6. Maths

    Hi this is math How many pounds of mixed nuts selling for 4.75 dollars per pound (lb, not money) should be mixed with 10 pounds of dried fruit selling for 5.50 dollars per pound to obtain a trail mix that sells for 4.95 per pound?
  7. Math

    The Snack Shack is making a batch of trail mix. They use 9 1/3 pounds of granola, 9 1/3 pounds of mixed nuts, and 9 1/3 pounds of yogurt raisins to make a trail mix. They divide the mixture into 14 packages. How much is in each package?
  8. math

    How many pounds of mixed nuts selling for $4.50 a pound should be mixed with 20 lbs of dried fruit selling for $5.50 a pound to obtain a trail mix that sells for $5 a pound?
  9. Math

    a serving of cereal is 1 1/3 ounces. A box of cereal contains 20 2/3 ounces. How many servings does each box of cereal provide?
  10. MATH PLEASE HELP

    Bruce bought four packages of cornbread mix that each weighs x pounds. He also bought a package of biscuit mix that weighs pounds more than one package of cornbread mix. If the total weight of the items that Bruce bought is 31 pounds, …

More Similar Questions