math

posted by .

it cost 5 cent for an ounce of boxed produce and 7 cents for an ounce of unboxed produce. buy 800 ounces for $48. How many BOXED of produce was purchased? equations need to be used with variables.

  • math -

    .05x + .07y = 48

    x + y = 800

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    It cost 5 cents for boxed produce and 7 cents for unboxed. For 800 ounces cost $48. How many ounces of the produce is boxed?
  2. math

    Your making maple syrup. You mix 5 cent and 25 cent maple syrup. You make 128 ounces that cost 18 cents an ounce. You much of each maple syrup ws required?
  3. math

    Linear Programming word problem Full Question: Madison is preparing a wilderness backpacking trip on which she plans to eat a combination of cereals and nuts. The recommended daily requirement is at least 300 calories and 2.4 ounces …
  4. algebra

    An herbalist has 30 oz of herbs costing $2 per ounce. how many ounces of herbs costing $1 per ounce should be mixed with these 30 ounces of herbs to produce a mixture costing $1.60 per ounce?
  5. Math

    Aaron has two types do iodine in his lab. He has brand 213 iodine, which costs 36 cents per ounce. He also has brand 856 iodine, which costs 1.58$ per ounce. How many ounces of brand 213 should be used if he has 63 ounces of brand …
  6. math

    A) which is the better value a 12 ounce jar of honey for $2.25 or an 18 ounce jar of honey for $3.24?
  7. math

    The cost of mailing a package is c cents for the first b ounces and d cents for each additional ounce. find the cost, in cents, for mailing a package weighing f ounces if f is more than b
  8. Algebra

    An herbalist has 40 oz of herbs costing $4 per ounce. How many ounces of herbs costing $1 per ounce should be mixed with these 40 oz of herbs to produce a mixture costing $2.20 per ounce?
  9. Math Help!!!

    The price of 10 ounces of crackers is $3.00. What is the unit price?
  10. Math

    If pasta sells for $3.55 for a 20-ounce box a. What is the price per ounce?

More Similar Questions