math

posted by .

4 lbs. of bananas cost 156. each lbs of bananas cost how many trinkets?

  • math -

    Divide: 156/4 = ?

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    marc bought bananas, apples, and peaches. He bought twice as many lbs of bananas as apples, he bought 2 lbs more of apples than peaches and bought 3 lbs of peaches. How many total lbs of friuts did he buy?
  2. math

    Bananas cost $0.98 per kilogram. About how many 170-g bananas can you buy for 1 dollar
  3. Algebra

    three apples and four bananas cost $4.85,three apples and ten bananas cost $8.75, find the cost of an apple
  4. math

    31 lbs of bananas cost $248. How much would 40 lbs cost?
  5. math

    bananas cost twice as much as oranges.sue buys 10 bananas and 3 oranges.with the same amout of money,she could have bought 4 bananas and how many oranges?
  6. math

    3lbs cost $23.25 6lbs cost $46.50 9lbs cost $69.75 12 lbs cost $93.00 15 lbs cost $116.25 Based on the table,what is the constant of proportionality when using weight to find price?
  7. math

    A scale shows that four bananas weigh 2 lbs. Each banana weighs the same amount. If Molly wants to buy a total of 5 pounds of bananas, how many more bananas does she need to add to the scale?
  8. Algebra

    Bananas are on sale for $0.40 a pound, and you have a coupon for $0.25 off your total purchase. Write a function rule for the cost of n pounds. How much would 30 pounds of bananas cost?
  9. Math

    You purchase 3.5 kg of bananas for $2.42. What is the cost of 1 kg of bananas?
  10. Math

    The cost of one dozen bananas is 20 then 9 bananas is

More Similar Questions