science

posted by .

My daughter has to design and construct a rubberband powered popsicle stick speedboat which will propel itself across a pond for a distance of 2 meters and hit a 40 cm. target. She can use 12 popsicle sticks, 6 soda straws 4-6 rubberbands hot glue sand paper and a drill. Can you HELP? PLEASE!

  • science -

    I think both of these sites fall far short of what you want but it's all I could find. Perhaps some other tutor will find another site. Perhaps these will at least give you some ideas.

    http://www.garrettsbridges.com/photos/popsicle-sailboat/

    (Broken Link Removed)

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. poetry

    i need to write a poem about my life it has to be a simile poem. Life is like a ___________ and 10 lines about that thing i need an idea of what to write about plz help! a bowl of fruit?
  2. science

    writing a hypothesis--- how many pounds of weight can be held by a bridge made out of 30 Popsicle sticks.
  3. Chemistry

    How many kilojoules of heat are required to melt a 10.0 g popsicle at 0 degress C?
  4. 2nd grade

    my son has a project on Georgia's Landforms, I don't know wht to do or where to start. Will you please give my an example on what I can do. They are allowed to use shoe boxes, styrofoam balls, cardboard boxes, clay play dough, popsicle …
  5. Algebra

    The world's largest lollipop weighs 2220 pounds, which is 10,126 pounds lighter than the largest Popsicle. What is the weight of the largest Popsicle?
  6. Physics

    A honeybee with a mass of 0.175 g lands on one end of a popsicle stick. After sitting at rest for a moment, the bee runs toward the other end with a velocity 1.41 cm/s relative to the still water. What is the speed of the 5.20-g stick …
  7. English

    1. I bought a popsicle from a cart around the corner. 2. I bought two popsicles from a cart around the corner. (Are they grammatical?
  8. math

    Sean bought 8 slurpees at $1.50 each and 6 Popsicles. He gave the cashier $25.00 and received $4.00 change. How much did each Popsicle cost?
  9. math

    Sean bought 8 slurpees at $1.50 each and 6 Popsicles. He gave the cashier $25.00 and received $4.00 change. How much did each Popsicle cost?
  10. World History

    what would we need to make a pirate ship that is at least 6x12 inches I know Popsicle sticks, hot glue gun, what else?

More Similar Questions