math

posted by .

the total cost t(c) of c ounces of cinnamon if each ounce costs $.79

827726

  • math -

    the total cost t(c)of c ounces of cinnamon if each ounce costs $.79

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math

    Linear Programming word problem Full Question: Madison is preparing a wilderness backpacking trip on which she plans to eat a combination of cereals and nuts. The recommended daily requirement is at least 300 calories and 2.4 ounces …
  2. math

    how do you find the average cost per ounce of prepackaged items?
  3. math

    dr.chen told miranda that her new puppy needs a diet that includes at least 1.54 ounces of protein and 0.56 ounce of fat each day to grow into a healthy dog. each cup of good start puppy food contains 0.84 ounce of protein and 0.12 …
  4. Math

    Aaron has two types do iodine in his lab. He has brand 213 iodine, which costs 36 cents per ounce. He also has brand 856 iodine, which costs 1.58$ per ounce. How many ounces of brand 213 should be used if he has 63 ounces of brand …
  5. math

    A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How many ounces of a silver alloy that costs $3.50 per ounce should be mixed with one that costs $7.00 per ounce to make a new 30-ounce alloy that costs $6.30 per …
  6. math

    A jeweler wants to make a silver alloy to be used to make necklaces. How many ounces of a silver alloy that costs $3.50 per ounce should be mixed with one that costs $7.00 per ounce to make a new 30-ounce alloy that costs $6.30 per …
  7. Math/ Statistics

    A consumer advocacy group claims that the mean amount of juice in a 16 ounce bottled drink is not 16 ounces, as stated by the bottler. Determine the null and alternative hypotheses for the test described. A. H0: ยต = 16 ounces Ha: …
  8. Math

    A gallon of milk costs $3.80. If there are 128 ounces = 1 gallon ,how much money does an 8 ounce glass of milk cost?
  9. Math

    What is the cost per ounce for a bag of chips that costs $ 4.88 for 16 ounces?
  10. Algebra

    A store is selling two mixtures of coffee beans in one-pound bags. The first mixture has 12 ounces of Sumatra combined with 4 ounces of Celebes Kalossi, and costs $15. The second mixture has 4 ounces of Sumatra and 12 ounces of Celebes …

More Similar Questions