Unit Rates

posted by .

Find each unit rate.

- 20 mi in 5h
- 78 mi on 3 gal



Please and Thank-you
I need HELP!!!!!!!!!!

same answer as I gave to Janie

400 miles in 5 hours

  • Unit Rates -

    80

  • Unit Rates -

    400 per 5 hours

  • Unit Rates -

    120/ $15

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. math (unit rate)

    Find the unit rate. $121.50 for working 18 hours wages = hourly rate x time 121.50 = hourly rate x 18 hours. Solve for hourly rate. how do i solve for hourly wages = hourly rate x time 121.50 = hourly rate x 18 hours. You want to get …
  2. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc. You …
  3. Unit Rates

    Find each unit rate. - 20 mi in 5 h - 78 mi on 3 gal Please and thank-you Convert the first pair of number to miles per minute, using division. Convert the second pair of numbers to miles per gallon, using division. Convert the first …
  4. Math

    What is the unit rate? A racing car travels 180 miles in 1.5 hours. 5 i need it as a fraction like: 180mi/1.5 hrs thats not the unit rate i think it is The units here will be miles per hour. (Another valid yet rare answer is hours
  5. Math

    Rates And unit rates 120mi. to 10 gal of gas I'm not sure what you are asking, but this reduces to 12 miles per gallon. Does that help?
  6. math

    how do you8 find unit rate divide quantity by time. For instance, one travels 45 miles in 1/2 hour. Unit rate= 45/.5=90miles/hr the answer to your problem is x=18 the answer to your problum is x=18
  7. MATh/UNiT RATES

    FIND THE UNIT RATES AND WRITE THEM BOTH IN FRACTION AND WORD FORM. 7.Gabrielle bikes 78 miles in 6 hours.
  8. MATH

    NORALIE USES 22 GAL OF GAS TO GO 682 MILES. WHAT ARE THE 2 UNIT RATES SHE MIGHT COMPARE & COMPUTE THEM I KNOW ONE IS MILES PER GALLON BUT WHAT IS THE OTHER UNIT RATE?
  9. math

    unit rate for 30 miles on 1.5 gal not sure how to write it
  10. Algebra please help out

    If the number in the numerator of a unit rate is 1, what does this indicate about the equivalent unit rates?

More Similar Questions