Post a New Question

Mathematics

posted by .

How do I find profits?

Money taken in - costs= Profit.

That is pretty simplistic, but the good answer to your question depends on exactly how you are asking it: what are the givens, the costs, and how is money and when is it counted.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. Economics

    "The reason why firms charge a lower price at higher output levels because they are able to spread their fixed costs over a large production run" This is a true of false question and I would just like to know where i might look to …
  2. Business Economics

    When we are given an expression for the Short Run Total Cost Curve (for eg: 8 + 3Q - 1.5Q^2 + 0.25Q^3), how do you derive expressions for the following: 1. Average Fixed Costs 2. Average Viarable Costs Curve 3. Marginal Costs Curve …
  3. Algebra

    Sorry, it didn't paste the first time, I was wondering if I got these correct; especially number 2 at the bottom. 1. Suppose that a market research company finds that at a price of p = $20, they would sell x = 42 tiles each month. …
  4. Algebra

    I was wondering if I had number 2 correct; the only way to know the answer was to provide the entire answer for number 1. Thanks in advance. 1. Suppose that a market research company finds that at a price of p = $20, they would sell …
  5. Economics

    Suppose you own a home remodeling company. You are currently earning short-run profits. The home remodeling industry is an increasing-cost industry. In the long run, what do you expect will happen to a. Your firm's costs of production?
  6. Algebra

    1. In this problem, we will analyze the profit found for sales of a certain product. A demand equation (sometimes called a demand curve) shows how much money people would pay for a product depending on how much of that product is available …
  7. Algebra

    . In this problem, we will analyze the profit found for sales of a certain product. A demand equation (sometimes called a demand curve) shows how much money people would pay for a product depending on how much of that product is available …
  8. Mathematics!

    A cereal factory has weekly fixed costs of $48,000. It costs $1.37 to produce each box of cereal. A box of cereal sells for $3.99. Express the profit function p(x) that gives the total weekly profit from x boxes of cereal.
  9. Math: profits and costs

    Anne and Carol conducted a cooking class. They collected $375 from the participants as registration fees. They used $180 of this money to pay for rental of the kitchen. Carol took the remainder of $195 and $205 of her own money for …
  10. english communication

    1. Good writing costs companies money and these costs increase significantly if the communication is ineffective. Which of the following pairs would NOT be two additional costs to the company if written communication is poor?

More Similar Questions

Post a New Question