business

posted by .

Please check.

Mary Torres owns and operates a bakery. During the past week she sold 500 loaves of bread at $2.25 per loaf. The raw materials for each loaf cost Ms. Torres $1.80.
- Aside from the costs from raw materials, what other costs will Ms. Torres use to calculate her profit for the week?
Is the correct answer the price charged per loaf and how much money they gain per loaf?

For each disadvantage, decide what actions you would take to overcome that disadvantage. Analyze and describe how your actions might affect the profit your business earns.

**Risking the loss of your savings.
I put: You could be less risky, but then you might not make as much money as you could.

**Lacking steady wages and employee benefits.
I am not sure how to overcome this... ???

**Paying all the expenses of a new business.
You could cut back on expenses but then your business might not have many features that would interest people, which would cause you to lose money.


Mary Torres may have other costs, such as employees, rent and utility bills.



Mary has to have property taxes, utilities (water, garbage, electricity, etc), maintenance costs. These overhead costs are typically fifty percent of the cost of product.

Respond to this Question

First Name
School Subject
Your Answer

Similar Questions

  1. mat 116

    The River View Bakery is making peanut butter cookies and loaves of quick bread. The preparation and baking times for each are given in the table below. Cookies (per batch) Bread (per loaf) Preparation 20 min 10 min Baking 10 min 30 …
  2. Math

    One jar of peanut butter and 3 loaves of bread cost $6.70. Three jars of peanut butter and 1 loaf of bread cost $9.32. Find the cost of a jar of peanut butter and a loaf of bread.
  3. math

    A backery makes loaves of bread for $1.40 and sells them for $1.75 per loaf. What is the percent markup on each loaf based on cost?
  4. Math

    It takes Kelly 3/4 hour to bake a small loaf of bread.how many loaves of bread can she bake in 3 3/4 hours if she bakes one loaf at a time.
  5. Math

    Leena bakes a loaf of bread. She eats 1/8 loaf of bread and give 1/6 of it each of her 3 friends. What fraction of the loaf of bread is left?
  6. Math

    Leena bakes a loaf of bread. She eats 1/8 of the loaf and gives 1/6 of it to each of her 3 friends. What fraction of the loaf of bread is left?
  7. math

    Q1.Two dozen eggs and a loaf of bread cost K4.82.Half a dozen eggs and two loaves of bread cost K2.29.Find the cost of a loaf of bread.
  8. math

    Q1.Two dozen eggs and a loaf of bread cost K4.82.Half a dozen eggs and two loaves of bread cost K2.29.What is the cost of a loaf of bread?
  9. math

    At Frugal Foods a loaf of bread cost about $1 in 1980. In 2013, the loaf of bread cost $2.50. 1.A ratio is a comparison of two amounts by division. What is the ratio of the cost of a loaf of bread in 2013 to the cost in 1980?
  10. math

    At Frugal Foods a loaf of bread cost about $1 in 1980. In 2013, the loaf of bread cost $2.50. 1.A ratio is a comparison of two amounts by division. What is the ratio of the cost of a loaf of bread in 2013 to the cost in 1980?

More Similar Questions