Math

The price of butter is increased from £1.29 to £1.34 per 500g. How much extra is paid for 6kg?

  1. 👍 3
  2. 👎 0
  3. 👁 408
  1. 1.34 - 1.29 = £0.05 per 0.5 kg. = £0.10 per kg.

    6 * 0.10 = £0.60

  2. £6520

    1. 👍 0
    2. 👎 3
  3. £653

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  4. 60?

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by fizz
  5. Gay number

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    posted by Harrry
  6. the price of butter is increased from £1.09 to £1.14 per 500g. How much extra is paid for 6kg.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Vidhya
  7. 🤢🤢🤢🤢🤢🤢🤮🤮🤮🤮

    1. 👍 1
    2. 👎 0
    posted by Camila

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Micro- Econ

    You notice that the price of butter rises and then falls. The best explanation for this is that __________. demand for butter increased causing price to rise, which attracted other firms to enter the market causing supply to

    asked by Angela on August 8, 2018
  2. ecomomic

    The price of butter increases. In 2-3 sentences, explain how a price increase in butter affects the demand for margarine.

    asked by cassie on March 21, 2013
  3. language arts

    What is the correct way to punctuate the underlined part of the following sentence?After beating the sugar with the butter he added eggs to the mixture. --------- butter he is underlined. a)butter;he b)butter:he c)butter,he

    asked by gwen on May 18, 2014
  4. Math

    The original price of stock was D dollars.the selling price for share of the same stock at latter date was represented by the expression 1.15(0.95d ) which description could explain what happened to the price. OF share of stock A

    asked by Emi on March 31, 2017
  5. demand & Supply

    If the demand for butter rises by 4% while the price of margarine rises by 8%, then calculate the cross price elasticity of demand of butter with respect to the price of margarine? The formula for the cross-price elasticity is

    asked by Albert jason on October 17, 2006
  6. Algebra

    I have just one more linear programming question, and then I think I'll be good. Thanks to everyone who answered my previous question, I am beginning to understand now. Suppose you make and sell skin lotion. A quart of regualr

    asked by Skyelar on October 13, 2008
  7. math

    A baker bought some butter. He used 360 grams to make some pastry. This was 5/6 of the butter he had. How much butter did he buy at first?

    asked by Reily on March 29, 2016
  8. math

    A product that was originally priced at $2,000 had it'd price increased on June 1 by 5%. On December 1 the price was increased by 5% of the new June price. By how many dollars did the price increase on December 1?

    asked by King on January 6, 2015
  9. Math

    A shop owner increased the selling price of a shirt from $20.00 to $26.00. By what percentage was the price increased? I got the answer of 30 percent.

    asked by Carol Kelly on May 23, 2016
  10. math

    A store finds out that 5 out of every 9 customers prefer new extra crunch peanut butter. If the store sells 90,000 jars or regular peanut butter, how many jars of new x crunch should it produce ,and how many of regular should it

    asked by sam on February 22, 2014

More Similar Questions