math

I'm having problem understanding this answer. Product A is a 12-ounce bottle of generic popcorn oil that sells for $1.39, Product B is a 24-ounce popcorn oil bottle that costs $2.79, which is the better buy?
Is this math problem right or no,
12/1.39=8.633 24/
2.79=8.602, that =12oz. bottle.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 158
  1. You have it backwards.

    1.39 / 12 = $0.1158 per ounce

    2.79 / 24 = $0.1163 per ounce

    Technically, the 12-ounce bottle is the better buy, but since both prices per ounce round to 12 cents, they are essentially the same price.

  2. Can somebody help me to understand this problem. A write 87% decimal.
    B. write 29% decimal,

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. http://www.mathsisfun.com/converting-decimals-percents.html

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    Product A is a 12-ounce bottle of generic popcorn oil that sells for $1.39. Product B is a 24-ounce popcorn oil bottle that costs $2.79. Which is the better buy?

    asked by amanda on September 11, 2015
  2. math

    Bottled apple juice is sold in four different sizes. Which is the best buy? A. 10 1 2 -ounce bottle for $2.49 B. 16 1 4 -ounce bottle for $2.99 C. 24 3 4 -ounce bottle for $3.99 D. 36 1 3 -ounce bottle for $6.29

    asked by Mohmmed on September 7, 2019
  3. Pre Algebra

    I can purchase a 30-ounce bottle of juice for $1.80 or a 64 ounce bottle of juice for $3.20. How much do I save per ounc by purchasing the larger bottle? 30 divided by 1.80= .06 4 dividec by 3.20= .05 Subtraction .06 by .05 Answer

    asked by Ariana on December 9, 2014
  4. Math

    How do you solve this: A 20-ounce bag of popcorn costs $2,80. If the unit price stays the same, how much does a 35-ounce bag of popcorn cost?

    asked by Jessi on February 25, 2009
  5. Math

    A bottle contains 20 fluid ounces of lotion and sells for $5.80. The 20-fluid-ounce bottle contains 125% of the lotion in the next smallest size, which sells for $5.12. Which is the better buy? Explain. The bottle is the better

    asked by Tevye on December 13, 2017
  6. math

    a 20-ounce bag of popcorn costs $2.80. if the unit price stays the same, how much does a 35-ounce bag of popcorn cost?

    asked by natalie on May 3, 2011
  7. chemistry

    Hi. We did a popcorn popping lab for chemistry and I was wondering if someone could help me with these few questions here: 1) Why is popcorn better stored in the freezer or refrigerator rather than on the shelf at room

    asked by Georgiana on May 30, 2007
  8. Math

    Mary bought a 10-ounce bottle of cough syrup. If each dose is 1/4 ounce, how many doses are in the bottle?

    asked by Osarhemen Igbinosun on July 18, 2018
  9. chemistry

    thanks for helping me with the list. By checking the product's labels I'm finding many of the substances the problem now is that i found a product with hydrocarbon in it but I do not know how to figure out if its molecular mass is

    asked by desperate on February 4, 2007
  10. math

    Macy's Department Stores markup men's cologne 63% on cost for an 8-ounce bottle. A bottle of cologne costs Macy's $23.00. What is the selling price for the 8-ounce bottle? $31.51

    asked by joe on June 30, 2017

More Similar Questions