Algebra

A roadside vegtable stand sells pumpkins for $5 each and squashes for $3 each. One day they sold $6 more squash than pumpkins, and their sales totaled $98. Write and solve a system of equations to find how many pumpkins and squash they sold?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 252
  1. s=p+6
    5p+3s=98

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  2. p=13 s=19

    1. 👍 0
    2. 👎 0

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Statistic

    Mamma Temte bakes six pies a day that cost $2 each to produce. On 15% of the days, she sells only two pies. On 27% of the days, she sells 4 pies, and on the remaining 58% of the days, she sells all six pies. If Mamma Temte sells

  2. algebra

    2) A high school drama club is putting on their annual theater production. There is a maximum of 800 tickets for the show. The costs of the tickets are $6 before the day of the show and $9 on the day of the show. To meet the

  3. Math Help!

    Jaquie is digging a square area in her backyard for a vegtable garden. Id the area is the approximate length of one side of her garden? Round to the nearest integer. A. 15 B. 14 C. 13 D. 12 Is the asnwer B? Thank you.

  4. 5th grade math

    Joan has a cafe. Each day she bakes 24 muffins. she gives away 3 and sell the rest. Each day, she also bakes 36 bagels. she gives away 4 and sells the rest. write an expression to represent the total number of muffins and bagels

  1. math

    the melt in your mouth chocolate factory sells three times as many mints as it sells almond bars.it sells half as many almond bars as it sells caramels.if it sells 3,750 cases of mints each month,how many caramels does it sell in

  2. statistics and probability

    Jeremy sells a magazine which is produced in order to raise money for homeless people.The probability of making a sell is independently 0.09 fr each person he approaches.Given that he approaches 40 people,find the probability that

  3. Biology

    Jacobie wanted to test the projectile motion of a pumpkin. His hypothesis was "if the pumpkin had a larger mass, then the higher he could throw it, because the larder pumpkins would have more force." He bought three orange

  4. math

    A taco stand sells tacos for $3.25 each. The stand’s expenses for the day are $210. Define your variables and write an inequality to represent the amount of tacos they need to sell per day to make a profit, and then solve the

  1. math

    Farmer Frank's pumpkin patch had 360 pumpkins and he was searching for perfect pumpkins to sell at his farm stand. As he walked through his pumpkin patch, he noted the following: Every third pumpkin had no stem. Every sixth

  2. physics

    you are driving up a long, inclined road . after 1.20 mi you notice that signs along the roadside indicate that your elevation has increased by 550 ft.

  3. algebra

    To make a special mix, the owner of a fruit stand wants to combine cashews that sell for $7.00 per lb with walnuts that sell for $5.50 per lb to obtain a 35 lb hat sells for $6.50 per lb. How many pounds of each type of nut should

  4. Algebra I

    Roger gets $40 per day as wages and $4.50 as commission for every pair of shoes he sells in a day. His daily earnings goal is $112. Write an equation to determine how many pairs of shoes, p, Roger must sell in a day to meet his

You can view more similar questions or ask a new question.