Math

A can of ham weighing 7.75 pounds costs $11.86. What does the ham cost per pound? (Round to the nearest cent.)
The answer is 1.50 right?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 731
  1. No. You're off by a few cents.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  2. Is the answer $1.53?

    1. 👍 2
    2. 👎 0
  3. Yes.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue
  4. Thanks

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  5. You're welcome.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    👩‍🏫
    Ms. Sue

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Math (Please help)

    Macario is making 12 pounds of nut mixture with macadamia nuts and almonds. macadamia nuts cost $9 per pound and almonds cost $5.25 per pound. how many pounds of macadamia nuts and how many pounds of almonds should macario use for

  2. math

    Mrs. Wallace bought 0.75 pound of sliced turkey for $3.45 and 1.5 pounds of sliced ham for $6.60. How much more was the turkey per pound than the ham? A.0.20 B.1.20 C.3.15 D.9.00

  3. algebra

    The vendor of a coffee cart mixes coffee beans that cost $8 per pound with coffee beans that cost $4 per pound. How many pounds of each sould be used to make a 60-pound blend that sells for $5.25 per pound? $8 coffee __________ $4

  4. Algebra

    Bananas are on sale for $0.40 a pound, and you have a coupon for $0.25 off your total purchase. Write a function rule for the cost of n pounds. How much would 30 pounds of bananas cost? A) C(n)=0.25n-0.40;$7.10 B)

  1. Math

    1. A food factory produces trail mix containing raisins and cashews at a cost of $9 per pound. Every 3-pound container of trail mix contains r pounds of raisins and c pounds of cashews. The factory purchases raisins at $4 per

  2. College Algebra

    A grocer mixes peanuts that cost $1.49 per pound and walnuts that cost $2.69 per pound to make 100 pounds of a mixture that costs $2.21 per pound. How much of each kind of nut did the grocer put into the mixture?

  3. Math

    To make a sandwich, Steve uses 1/8 lb of ham and 1/5 lb of cheese. How much more cheese than ham does he use?

  4. algebra

    deluxe coffee is to be mixed with regular coffee to make at least 48 pounds of a blended coffee. the mixture mustContain at least 14 pounds of the deluxe coffee. The luxe coffee cost six dollars per pound of regular coffee three

  1. MATH

    1.to convert from a smaller unit to a larger unit you ______ by a power of ten A.add B.subtract C.multiply D.divide 2.Which of the following is a correct conversion of 50 kg? A. 5,000 g B. 50,000 mg C. 50,000 g D. 5,000,000 mg

  2. physics

    A 4.5-kg ham is thrown into a stationary 15-kg shopping cart. At what speed will the cart travel if the ham had an initial speed of 2.2 m/s? If the ham hits the cart with 2N of force, how long did the collision between the two

  3. Algebra 1

    Juan went to the store to buy some apples. The price per pound of the apples is $4 per pound and he has a coupon for $1.25 off the final amount. With the coupon, how much would Juan have to pay to buy 4 pounds of apples? Also,

  4. Algebra (Normal Distribution)

    The weights of 1,000 men in a certain town follow a normal distribution with a mean of 150 pounds and a standard deviation of 15 pounds. From the data, we can conclude that the number of men weighing more than 165 pounds is about

You can view more similar questions or ask a new question.