Jr Applied Math (Algebra II)

A landscaping company placed two orders with a nursery. The first order was for 13 bushes and 4 trees, and totaled $487.00. The second was for 6 bushes and 2 trees, and totaled $232.00. The bills do not list the per-item price. What were the costs of one bush and of one tree?

asked by Tash
  1. Looks like algebra I to me. Anyway,

    (1) 13b+4t = 487
    (2) 6b+2t = 232
    Subtracting twice #2 from #1 we get
    b = 23
    so, t = 47

    b+t = 70

    posted by Steve
  2. c=15+10h
    c=8h

    posted by isaiah
  3. c=15+10h
    c=8h

    posted by Anonymous

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Algebra

    Scenario #1: You handle internal accounting for Anderson Homes, a land/housing developer. The company purchased land in Central Arkansas and developed 200 acres. Two orders were recently placed with a nursery by the company’s
  2. algebra 1

    Bushes that bites kass kass had been doing yard work all summer to save for a new bike and ms oleonary had asked her to plant a row of barberry bushes on each side of her drive way. se specified to kass that there should be a 1
  3. math

    a catering company has 15 customers orders during its first month. for each month afterward the company has double the number of orders of the previous month. how many orders in total did the company fill in its first year?
  4. statistics

    Your mail-order company advertises that it ships 95% of its orders within three working days. You select an SRS of 100 of the 5000 orders received in the past week for an audit. The audit reveals that only 91 of these orders were
  5. math

    A catering company has 15 customer orders during its first month, for each month afterward, the comopany has double the number of orders than the previous month. How many orders in total did the company fill at the end of its
  6. math, algebra

    can someone correct this for me... Problem : Business and finance. Linda Williams has just begun a nursery business and seeks your advice. She has limited funds to spend and wants to stock two kinds of fruit-bearing plants. She
  7. Science

    A test is performed to see if applying fertilizer to rose bushes increases the number of flowers on bushes. Which of the following best relates to the hypothesis for this experiment? A. Watering all of the rose bushes the same
  8. operations management

    A company requires 5,000 units of a product in a single year. It costs them $100 per order for expenses such as transportation and communication. If the product is carried in inventory, the carrying cost equals 1% of the price of
  9. statistical analysis

    New Process, Inc., a large mail-order supplier of women’s fashions, advertises same-day service on every order. Recently, the movement of orders has not gone as planned, and there were a large number of complaints. Bud Owens,
  10. Math - Business Stats. PLS HELP!

    help pls!!! thank u in advance, i appreciate it greatly Alex, Alicia, and Juan fill orders in a fast-food restaurant. Alex incorrectly fills 20% of the orders he takes. Alicia incorrectly fills 12% of the orders she takes. Juan

More Similar Questions