Math

How would you solve this word problem in one variable inequality form?
One cell phone company offers a plan that costs $29.99 and includes unlimited night and weekend minutes. Another company offers a plan that costs $19.99 and charges 35 cents per minute during nights weekends. For what numbers of night and weekend minutes does the second company's plan cost more than the first company's plan?

  1. 👍
  2. 👎
  3. 👁
  1. plan1 = 29.99

    plan2 =19.99 + .35m

    plan2 > plan1
    19.99 + .35m > 29.99
    .35m > 29.99-19.99
    .35m > 10
    m > 10/.35
    m > 28.6 minutes

    it will cost more if you exceed 28 minutes

    1. 👍
    2. 👎
  2. By how much does +5 exceed -5?

    1. 👍
    2. 👎

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. mathematics

    please help me Under his cell phone plan, Ethan pays a flat cost of $59 per month and $5 per gigabyte. He wants to keep his bill under $70 per month. Write and solve an inequality which can be used to determine xx, the number of

  2. Math

    Which of the following is the best alternative plan to purchasing cell phone insurance? Group of answer choices Buy 2 of the same phone so that you have a backup phone in case the original breaks or needs replacement. Trust that

  3. Statistics

    Q1:(a) Make a relative frequency table of the data. Enter your answers to three decimal places. Cell Phone Owned Relative Frequency Android smartphone iPhone smartphone Blackberry smartphone Cell phone not smartphone No cell phone

  4. math

    By your cell phone contract, you pay a monthly fee plus some money for each minute you use the phone during the month. In one month, you spent 200 minutes on the phone, and paid $22.45. In another month, you spent 350 minutes on

  1. Algebra

    A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, the customer pays a monthly fee of $35.70 and then an additional 6 cents per minute of use. In Plan B, the customer pays a monthly fee of $30 and then an additional 7

  2. Algebra

    A phone company offers two monthly charge plans. In Plan A, the customer pays a monthly fee of $13 and then an additional 6 cents per minute of use. In Plan B, there is no monthly fee, but the customer pays 8 cents per minute of

  3. math

    The New network cell phone company charges $20 a month for service and $0.02 per minute of talking time. The mobile company charges $15 a month for service and $0.03 per minute of talking time.. (q) write expressions for the total

  4. Biology

    Cell phone use is very high by many people of all ages, a relatively recent behavior. Cell phones emit radiation in small amounts, which cells can absorb. Some recent research studies show this radiation may be causing health

  1. algebra--miss sue

    I need to find and write the equation for the problem. Layla wants to but a smart phone online using a $50 discount coupon along with a 20% discount on the original cost of the phone. Layla can spend up to $150. Write an

  2. Math

    Please show me how to set it up and to solve: A cell phone company sells about 500 phones each week when it charges $75 per phone. It sells about 20 more phones per week for each $1 decrease in price. The company's revenue is the

  3. Advanced Algebra

    Manuel pays a flat rate of $105 for his cell phone. He is also charged $0.12 for every text that he sends. His cell phone bill can be no more than the amount he has budgeted for it each month. If x represents the number of texts

  4. math

    suppose that the Aztec cell phone company charges $50 per month plus 15 cents per minute while the southern cell phone company charges no monthly fee but 25 cents per minute after how many minutes of phone usage would a monthly

You can view more similar questions or ask a new question.