Math

How can you write a unit rate if at least one term is a fraction? How is this different from writing a unit rate where both terms are whole numbers?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 317
asked by Lydia
  1. It is possible to divide fractions by fractions. You can write a unit rate dealing with fractions by using fraction division.

    For example: If ½ of the apples are rotten in every ¾ of the boxes then the unit rate is: ⅔ rotten apples per box.

    The only difference is that you are dealing with fractions.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Graham
  2. I hate homework because I do not no how to- do it.

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Taylor
  3. Same here

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Olivia

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    How can u write a unit rate if a least one term is a fraction? How is this different from writing a unit rate where both terms are whole numbers?

    asked by Anonymous on October 30, 2014
  2. math/unit rate

    please help me find the definition for unit rate. It depends upon what kind of unit. Go to www.google.com and type in unit rate. There is one source there for hotel unit rates, another for unit rates for the medical field, etc.

    asked by hannah on September 26, 2006
  3. math

    to change a fraction to a percent first write the______equivalent of the fraction parallel unit price rate isosceles decimal

    asked by Anonymous on April 11, 2010
  4. math (unit rate)

    please explain how to write the unit rate as a fraction example: 25 feet per second

    asked by brina on September 16, 2008
  5. Mathematics

    "Write the unit rate as a fraction" "25 feet per second" How do you solve this?

    asked by ERIN on August 29, 2011
  6. Math

    Write the Unit Rate as a fraction? 13 grams per cubic centermeters... there are other problems like this but i just need to know how to do this.

    asked by Ansar on December 12, 2010
  7. Math

    Write each rate as a unit rate. 4 championships in 16 years I don't understand how you would write the above as a unit rate. Please explain.

    asked by Matt-Please Help on September 21, 2016
  8. Math

    Antoine paid $7.47 for 3 pounds of grapes. Write the cost of the grapes as a unit rate. Carla's family drove 420 miles in 8 hours. Write their average speed as a unit rate. Please help me!

    asked by Anonymous on January 9, 2014
  9. Math

    Jason was hired to mow a lawn that covers an area of 2 3/4 acres it took him 4 1/8 hours to complete the job what was his unit rate and hours per acre you multiply the numerator and a complex fraction by the reciprocal of the

    asked by Sara on February 7, 2018
  10. Math(Unit Rate)

    If 20 units= 10kg whats the unit rate? http://www.eduplace.com/math/mathsteps/6/e/ is that your gf? "sam"???? 20/10 reduce,= 2/1 divide,=.5 Kg/unit calculate the unit rate what dose this mean Find each unit rate. $112 in 8 hours

    asked by Sean + Sam on November 13, 2006

More Similar Questions