Discrete Mathematics

A 24 pack of soda costs $8 each and bags of chips cost $6 each. You have $120 to spend and there is a 16 items or fewer fast lane open. How many sodas should you purchase to spend all the money and be able to use that fast lane?

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 131

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. statistics

    The amount of corn chips dispensed into a 16-ounce bag by the dispensing machine has been identified at possessing a normal distribution with a mean of 16.5 ounces and a standard deviation of 0.1 ounce. Suppose 400 bags of chips

    asked by UG on November 8, 2011
  2. INB

    13. Healthy Foods, Inc. sells 50-pound bags of grapes to the military for $10 a bag. The fixed costs of this operation are $80,000, while the variable costs of the Grapes are $.10 per pound. a. What is the break-even point in

    asked by scooby9132002 on August 1, 2009
  3. math

    Janine is considering buying a water filter and a reusable water bottle rather than buying bottled water. Will doing so save her money? First, determine what information you need to answer this question, then click here to display

    asked by Anonymous on May 19, 2017
  4. college math

    a bag contains 7 red chips and 9 blue chips. Two chips are selected randomly from the bag without replacement. What is the probability that the two chips are the same color? If someone could just point me in the right direction

    asked by Lauren on November 23, 2009
  5. Algebra

    1.The ratio of nickels to dimes to quarters in 3 : 8 : 1. If all the coins were dimes, the amount of money would be the same. Show that there are infinitely many solutions to this problem. 2.A grocer wants to make a mixture of

    asked by Summer on November 7, 2013
  1. math

    The amount of corn chips dispensed into a 12-ounce bag by the dispensing machine has been identified as possessing a normal distrubution with a mean of 12.5 ounces and a standard deviation of 0.2 ounces. What porportion of the 12

    asked by Jeannie on August 7, 2010
  2. Finance

    Personal Finance school can you check my answers? 1. The two components of are variable costs and fixed costs. Entire cost Total cost* Complete cost Required cost 2. What is the margin of safety? How much sales can fall before a

    asked by Banana on May 20, 2018
  3. health

    1.Why is soda considered bad for your teeth, particularly if you do not brush regularly? a) soda adds plaque to your teeth after drinking it b) soda does not completely rinse the excess food from teeth. c) soda eats away the

    asked by #HOMEWORK on March 25, 2015
  4. math

    a pack of cardinal flower seeds costs $4, and a pack of petunia flower seeds costs $2.50. you buy the same number of packs of each type of flower and spend $39. How many pack of each do you buy? write an equation to solve.

    asked by Anonymous on November 17, 2014
  5. Algebra

    Mr. Petri has a rectangular plot of land with length=20 feet and width=10 feet. He wants to design a flower garden of o circle with two semicircles at each end of the center circle. he will fill in the shaded region with wood

    asked by Mingma on April 9, 2011
  6. Algebra 1

    Suppose soda is on sale for .50 a can and you have a coupon for .80 off the total price. Write a function rule for the cost of n cans of soda. My answer is c(n() = .80n -.50

    asked by Steve on December 29, 2014

You can view more similar questions or ask a new question.