math

Two cassettes and three cd's cost $175 while four cassettes and one cd cost $125.
1)Given that one cassette cost $x and one cd cost $y,write two equations in x and y to represent this information.

2)Calculate the cost of one cassette.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 126
asked by rufus
  1. 1. just translate the English into Math

    "Two cassettes and three cd's cost $175" ---> 2x + 3y = 175

    "four cassettes and one cd cost $125" ---> 4x + y = 125

    2. double the first equation

    4x + 6y = 350 then subtract the second
    4x + y = 125
    -------------
    5y = 225
    y = 45

    back in the second
    4x + 45 = 125
    4x = 80
    x = 20

    (expensive cassettes and CDs)

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by Reiny
  2. 2x+3y

    1. 👍 0
    2. 👎 0
  3. -5

    1. 👍 0
    2. 👎 0
    posted by v

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. math

    by selling 125 cassettes, a man gains an amount equal to the selling price of 5 cassettes. find the gain per cent

    asked by ekta on February 17, 2014
  2. Maths Profit and Loss

    By selling 125 cassettes,a man gains an amount equal to the selling price of 5 cassettes. Find the gain%.

    asked by Vivek on August 19, 2016
  3. business math

    A videocassette manufacturer has determined that its weekly cost equation is C = 3000 + 10x, where x is the number of cassettes produced and sold each week. If cassettes are sold for $15 each to distributions, how many must be

    asked by mina on February 21, 2012
  4. Economics

    CCM television station is considering selling promotional videos produced by Firm A or Firm B. Firm A will charge the station a set up fee of $1,200 plus $2 for each cassette, while firm B has no set up fee and will charge $4.00

    asked by Special on November 13, 2009
  5. Pre Algebra

    Mike spent $40 at the music store. He bought a cd for $20 and some cassettes for $4 each. How many cassettes did mike buy?

    asked by Makayla on February 14, 2013
  6. intro-cal

    a company makes x toys daily at a cost of C(x)=125+30x+2(x to the power of 2/3) dollars. what daily production level will minimize the average cost? (note define average cost as the Total cost divided by the total number of items)

    asked by Jarin on August 9, 2007
  7. Satistics

    Assume that the mean hourly cost to operate a commercial airplane follows the normal distribution with a mean of $2,175 per hour and a standard deviation of $175. What is the operating cost for the lowest 10 percent of the

    asked by Meredith on October 7, 2014
  8. French

    Alain looks around his classroom and notes how many old things ought to be replaced with new ones. Write out what he tells his classmates. 1.Ousmane et Salim ont de vieux cahiers. 1.Ousmane et Salim doivent acheter nouveau

    asked by Anna on October 21, 2009
  9. epoka university

    1) The cost that is related to the particularly cost object and can be traced to it in an economically feasible (cost-effective) way is called: o Indirect cost o Cost tracing o Direct cost o Variable cost

    asked by evisa gjoni on November 21, 2012
  10. precalculos

    The cost C of producing x thousand calculators is given by the following equation. C=-15.2x^2+15,990x+580,000(x≤​175) Find the average cost per calculator for each of the following production levels. 40,000​; 60,000​ and

    asked by maria on November 3, 2016

More Similar Questions