drwls, math

Let me know if i got it correct.
for the problem:

When x number of units are sold, the price of each unit (in dollars) is given by p =-x/2 +75 . Find the unit price when the following quantities are sold: 2,7,9,11.

My answer:
for 2= you gave me the answer of $74
This is what i got for the rest.
for 7= 71.50
for 9=70.50
for 11=69.50

yes it is


thank you.

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 39

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. Computer Programming

    I'm trying to create a vba code that solves this problem: 50 apartment units rent for 600 a month, for each 40 dollar increase in rent a unit becomes unoccupied. I want to find the max profit and number of units at that number.

    asked by Dom on July 9, 2013
  2. Algebra

    Here is my problem. Please walk me through how you got to the answer. Three-fourths of a number equals 3 times the number increased by 9. Is this the correct equation? 3/4n = 3n + 9 Here's another. In this one, does "is" mean

    asked by Celina on November 14, 2008
  3. Chemistry

    I have realized I don't understand Avagado's number at all My book shows me this diagram instead of just providing a simple formulas that makes no sense at all here is what I have made sense of so far (6.022 x 10^23

    asked by Kate on July 3, 2010
  4. Final Exam- Honors Physical Science

    how can you determine the number of protons, electrons,neutrons, atomic number, and the atomic mass of an element using the periodic table? Atomic mass is given in the table, as well as the atomic number and atomic mass number.

    asked by Kate on June 4, 2007
  5. solving Equations

    Solve x square pluse 5x subtracting by 6 equals zero? X^2 + 5x - 6 = 0 Solve by factoring. 3 and 2 will do it. heres the right answer.... (x-1)(x+6)=0 x=1 x=-6 Let's see if that is the right answer. The first number is the product

    asked by shanna on October 17, 2006
  6. Physics

    you a resident physician are reading the medical chart o a normal adult female patient carelessly one of the nurses has entered this nurse's suggestion is physically reasonable: (a) the number is 150 and units are kilograms. (b)

    asked by Nick on October 6, 2009
  7. Quick Algebra Help

    write the sentence as an absolute value inequality. I have no clue how to do this! 1 a number less than 4 units from 0 2. a number is more than 11 units from 8 3. half a number is at least 2 units from 20

    asked by Hannah on September 24, 2015
  8. Algebra 2

    Find the number of units that produces a maximum revenue given by R = 290x−0.2x 2, where R is the total revenue in dollars and x is the number of units sold. Answer in units of units.

    asked by Anna Alkine on December 2, 2016
  9. Math - Algebra

    What is the linear equation that will represent the second statement in the following problem: "The sum of the digits of a three-digit number is 12. If the hundreds digit is replaced by the tens digit, the tens digit by the units

    asked by Ashley Kate on January 4, 2014
  10. Algebra I

    Question:The number of students on the football team is two more than three times the number of students on the basketball team. If the basketball team has Y students, write a variable expression for the number of students on the

    asked by M on November 1, 2006
  11. 2nd grade math requestion post

    Okay, my child is doing problem solving lesson 5-7 in scott foresman addison wesley book. The question that we are having a problem with is a number line. there are 10 spaces in the number line and the clues are: Clue 1: the

    asked by Dawn on January 20, 2009

More Similar Questions