Question for math.

how do i solve this?

When x number of units are sold, the price of each unit (in dollars) is given by . Find the unit price when the following quantities are sold: 2,7,9,11.

You seem to have omitted an equation after the word "by"

the equation is :

p= -x/2 + 75

If p = -x/2 + 75 ,
then when x (which is the number sold) = 2,
p (which is the price per unit) = 75 - 2/2 = $74

Do the others the same way.

When x = 11, the price is 75 - 11/2 dollars = $69.50

  1. 👍 0
  2. 👎 0
  3. 👁 69

Respond to this Question

First Name

Your Response

Similar Questions

  1. managerial economics

    Discuss the role of costs and demand in cost-plus pricing. Suppose that through experimentation you know that if you change price by $6, the number units of the product you sell changes by 24. The current price for your product is

    asked by ryan on December 11, 2008
  2. Calculus Help!

    At a price of $7.5 per ticket, a musical theater group can fill every seat in their 1500 seat performance hall. For every additional dollar charged for admission, the number of tickets sold drops by 95. a) What ticket price

    asked by Anonymous on July 16, 2014
  3. Statistics

    The following data represent the number of flash drives sold per day at a local computer shop and their prices. Price (x) Units Sold (y) $34 3 36 4 32 6 35 5 30 9 38 2 40 1 a. Perform an F test and determine if the price and the

    asked by Paul on April 29, 2012
  4. calculus

    The demand function for a product is given by p = 10,000(1 − (5/5 + e^−0.001x)) where p is the price per unit (in dollars) and x is the number of units sold. Find the numbers of units sold for prices of p = $1000 and p =

    asked by steve on May 20, 2013
  5. math calculus

    The demand function for a product is given by p = 10,000(1 − (5/5 + e^−0.001x)) where p is the price per unit (in dollars) and x is the number of units sold. Find the numbers of units sold for prices of p = $1000 and p =

    asked by harold on May 20, 2013
  6. math

    In economics, revenue Upper R is defined as the amount of money derived from the sale of a product and is equal to the number x of units sold times the selling price p of each unit. If the selling price is given by the equation p

    asked by Anne on November 14, 2016
  7. College Algebra (Urgent)

    The demand equation for a product is p = 60 – 0.0004x, where p is the price per unit and x is the number of units sold. The total revenue for selling x units is shown below. Revenue = xp = x(40 – 0.0004x) How many units must

    asked by Jack on July 10, 2013
  8. Precalculus

    The revenue and cost equations for a product are R = x(50 - 0.0002x) and C = 12x + 150,000 where R and C are measured in dollars and x represents the number of units sold. How many units must be sold to obtain a profit of at least

    asked by Eva on December 11, 2014
  9. Precalculus

    The revenue and cost equation for a product are R = x(75 - 0.0005x) and C = 30x + 250,000 where R and C are measured in dollars and x represents the number of units sold. How many units must be sold to obtain a profit of at least

    asked by Eva on December 11, 2014
  10. Math 125

    how do i solve: a manufacturer of calculators has determined that 10,000 calculators per week will be sold at price of $95 per calculator. At a price of $90, it is estimated that 12,000 calculators will be sold. Predict the number

    asked by Ashley on October 8, 2015

More Similar Questions